Fiş almayana ceza geliyor

Fiş almayana ceza geliyor.9266
  • Giriş : 26.02.2007 / 00:00:00

Alışverişten sonra fiş, fatura almayanlar bundan sonra 27.8 YTL para cezasına çarptırılacak

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Maliye, vergi iadesi uygulamasına son verilmesinin ardından, vatandaşların alışverişlerinde fiş ve fatura almalarını sağlamak için 1961 yılından bu yana yürürlükte bulunan Vergi Usul Kanunu’nun (VUK) şimdiye kadar pek uygulanmayan 353'üncü maddesine işlerlik kazandıracak. Bundan böyle denetimler sırasında fiş ya da fatura almadığı belirlenenler 27.8 YTL para cezasına çarptırılacak.

Vergi Usul Kanunu’nun 353'üncü maddesinin alışverişlerde fiş ya da fatura almayanların, fatura vermeyen işyeri gibi cezalandırılacağına hükmettiğini söyleyen İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı Denetleme Koordinasyon Müdürü Özcan Tuna, “Yasa fiş, fatura almayana da vermeyen gibi ceza öngörüyor. Bu cezanın miktarı fiş ya da fatura vermemeye uygulanan cezanın 5’te 1’i kadar. Şu an fiş ya da fatura vermediğini belirlediğimiz işyerlerine belirli bir fatura bedeline kadar 139 YTL ceza kesiyoruz. Bu miktarın 5’te 1’i de 27.8 YTL yapıyor” dedi.

Amaçlarının vergi konusunda halkı eğitmek olduğunu, bu nedenle yasanın bu maddesinin pek uygulanmadığını belirten Tuna, “Vergi iadesi uygulaması yasa kabul edildikten sonra yürürlükten kalkacak, ancak bu, alışverişin ardından fiş ya da fatura alınmayacak anlamına gelmiyor. Vatandaşların bunun bilincine varması gerekiyor. Bundan sonra pek üzerinde durulmayan bir madde yürürlüğe girecek ve biz fiş ya da fatura almayan vatandaşlara da ceza keseceğiz” diye konuştu.

ÇAPRAZ SORGU GELİYOR
Vergi denetimlerinin 24 saat esasına göre sürdüğünü ve aralıksız olarak sürdürüleceğini sözlerine ekleyen Tuna, fiş ya da fatura almayan vatandaşların gözetleme usulü ve çapraz sorgu sistemi ile tespit edileceğini anlattı. İzmir’de her gün ortalama 75 ekibin denetime çıktığını vurgulayan Tuna, “Denetçilerimiz bir işyerini dışardan gözlemeye başlayacaklar. Buradan elinde malla çıkan vatandaşlara yaklaşıp belge alıp almadıklarını soracaklar. Eğer vatandaş belgeyi ibraz edemezse kendisine ve işyeri sahibine ceza kesecekler. Bunun yanı sıra çapraz sorgu yöntemiyle bir iş yerinden yola çıkarak alışveriş yapanlara ulaşıp belgelerini soracağız” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious