Fiş mi? Ne fişi?

  • Giriş : 12.02.2007 / 00:00:00

Bir alışveriş, bir fiş devri artık gerilerde kaldı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çeşitli Vergi Dairesi Başkanlıklarının yaptığı anketler, vatandaşların da, satıcıların da, fatura-fiş konusunda hiç duyarlı davranmadığını ortaya koydu.

Ankara Vergi Dairesi Başkanlığının gerçekleştirdiği ’’Alışverişlerden Sonra Belge İsteme Alışkanlığı’’ araştırmasına göre, eğitim seviyesinin yüksek olduğu, memur şehri Ankara’da bile her 100 vatandaştan sadece 54’ü alışverişlerde düzenli şekilde fiş istiyor. Yüzde 26’lık grup zaman zaman fiş talebinde bulunurken, alışverişlerin yüzde 19’unda vatandaşlar, satıcı verirse ancak fişini alıyor.

Gaziantep Vergi Dairesi Başkanlığınca yürütülen bir başka anket çalışmasında ise satıcıların fişe yaklaşımları irdeleniyor. Bu araştırmaya göre, alışverişlerin yüzde 83’ünde satıcı, müşteri istemedikçe fiş vermiyor.

Satıcıların yüzde 7’si alışverişlerde fiş yerine indirim yaparken, sadece yüzde 5’lik bir kesim düzenli olarak fiş kesiyor.

Ankete katılan vatandaşların yüzde 3’ü de alışverişlerde fiş almayı unuttuğunu beyan ediyor. Geri kalan yüzde 2’lik grup da net bir tavır sergilemiyor.

-FİŞ REKLAMINDA YER ALACAK İSİM HALA BELLİ DEĞİL-

Bu arada Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların alışverişlerde fatura-fiş almalarını teşvik etmek ve onları vergi konusunda bilinçlendirmek amacıyla hazırlanacak reklam filmlerinde yer alacak ismi henüz netleştiremedi.

Daha önce bir televizyon dizisinde Gaffur tiplemesiyle yer alan Peker Açıkalın’ı reklam filminde oynatmak isteyen Gelir İdaresi, diğer bazı dizi yıldızları ve tiyatrocuları da listeye aldı. Ancak, bu konudaki görüşmeler, 19-23 Şubat tarihleri arasında kutlanacak Vergi Haftasının sonrasına bırakıldı.

-DİZİLERE VERGİ SLOGANI-

Gelir İdaresi Başkanlığı, televizyon dizilerinde vatandaşlara vergi sorumluluklarını hatırlatan mesajlar verilmesi için de harekete geçti.

Bu amaçla Yabancı Damat, Avrupa Yakası ve Selena gibi dizilerin yapımcı ve senaristleriyle görüşmelerde bulunuldu.

-ÖĞRENCİYE VERGİ İADESİ-

Gelir İdaresi Başkanlığı, Vergi Dairesi Başkanlıklarına da bir yazı göndererek, çocuklara yönelik ’’Ülkemi Seviyorum, Belgemi Alıyorum’’ kampanyaları düzenlenmesini istedi.

Yazıda, 2 kategoride gerçekleştirilecek kampanyaya il merkezi ve ilçelerdeki ilköğretim okullarında eğitim görmekte olan öğrencilerin katılabileceği belirtildi. Yazıda, uygulamanın detayları da şu şekilde sıralandı:

’’- 1 Ocak-11 Şubat 2007 tarih aralığını içeren harcama belgeleri, 12-16 Şubat tarihleri arasında ilgili birimlerimize bizzat ya da veliler aracılığı ile elden ibraz edilecek. Öğrenciler arasında yapılacak çekiliş sonucu 1. olan öğrenciye dizüstü bilgisayar, 2 öğrenciye masa üstü bilgisayar, 5 öğrenciye bisiklet, 5 öğrenciye de dijital fotoğraf makinası hediye edilecek.

- Harcama belgelerini 1. çekiliş için öngörülen sürede ibraz edememiş öğrenciler, 1 Ocak-13 Mayıs 2007 aralığını içeren harcama belgelerini 14-18 Mayıs tarihleri arasında yine birimlerimize bizzat ya da velileri aracılığı ile ulaştıracak. 1. çekilişte hediye alanlar dışındaki öğrenciler için 2. bir çekiliş düzenlenecek. Bu çekilişte de 1 öğrenci dizüstü, 2 öğrenci masa üstü bilgisayar, 5 öğrenci bisiklet, 5 öğrenci de dijital fotoğraf makinası ile ödüllendirilecek.

- Kampanyada hediye kazansın ya da kazanmasın, öğrencilerin tamamına harcama belgelerinin ibrazı sırasında yapacakları tercihler dikkate alınmak suretiyle hediyeler verilecek: Bunlar da kendilerine 21 Mayıs ile 8 Haziran arasında teslim edilecek.

- Kampanyaya katılmak için asgari 100 belge getirilmesi gerekecek ve bu belgeler öğrencinin kendisi ve ailesiyle ilgili mal veya hizmet alımlarını içeren tüketim harcamaları (sigara ve alkollü içecekler hariç) için düzenlenmiş olacak.

- Öğrenciler, bu etkinliğe sadece 1 kez katılabilecek. Toplanan 100 belge bir zarfa konularak, zarfın ön yüzüne öğrencinin adı, soyadı, ilköğretim okulunun adı, sınıfı, şubesi ve öğrenci numarası yazılacak.’’

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious