Fischer: AB derin krizde

  • Giriş : 25.03.2007 / 00:00:00

AB'nin kuruluşunun 50. yıldönümü kutlanırken Birliğin başarıları ve aksaklıklarına dikkat çeken değerlendirmeler birbirini izliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer de "AB, otomatik pilotta, açmazda, derin krizde" dedi.

Yedi yıl önce gerçek bir Avrupa hükümetince yönetilen bir "Avrupa Federasyonu"nun kurulması çağrısını yapan Almanya eski Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, New York Times gazetesinde yayınlanan açıklamalarında karamsar görüşleri dile getirdi.

Joschka Fischer, "AB, otomatik pilotta, çıkmazda, derin krizde" dedi. Fischer, AB'de siyasi ve stratejik birliğinin inşaasında karşılaşılan sorunlara değinirken de AB için "ortak stratejik çıkarlarını tanımlamanın" zorluğuna dikkat çekti.

NYT, AB'nin 50. yıldönümü dolayısıyla yayınlandığı değerlendirmede de İspanya'nın AB'ye girdiğinden bu yana geçen 21 yılda sağladığı ilerlemeye işaret ederek uzmanların benzer sonuçların Polonya'da görüleceği yorumlarını da aktardı.

Alman Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Karsten Voigt'ın "AB, bitmemiş bir projedir. Ne olmuş yani? Neden sinirleneceğiz? Zamanımız var" sözlerini yansıtan NYT da, "Yeterli zaman var, birliğin 50 yıllık tarihinin gösterdiği gibi Türkiye'nin yeni Polonya haline gelmesi için de" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious