Fiskobirlik, 2 Nisan'da ödemelere başlıyor

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Fiskobirlik Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, 2 Nisandan itibaren fındık üreticilerinin 2005 ürünün tamamı ve 2006 ürününden de doğan borcun yüzde 30'luk kısmını ödeyeceklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fiskobirlik Entegre Fındık İşletme Tesisi (EFİT) A. Ş. Sosyal tesislerinde yapılan birlik iştiraklerinden FİSKOMAR A.Ş. Genel Kurulu öncesi açıklamada bulunan Pamuk, birliğin 2005 ve 2006 alımlarından doğan borçların ödenmesi sürecinde Şekerbank'la kredi anlaşması sağladıklarını söyledi. Alınacak kredi limitinin açık olduğunu belirten Pamuk, 2 Nisan Pazartesi gününden itibaren 2005 ve2006 yılından doğan borçların ödenmesine başlanılacağını ifade etti. 2005 ürünü alımlardan doğan borçların ödemeler çerçevesinde tamamının kapatılacağını dile getiren Pamuk, Şekerbank'la kredi anlaşmasına varılarak protokol imzaladıklarını, pazartesi gününden itibarende ödeme sürecinin başlayacağını belirterek, "Bu ödemelerle 2005 ürünü borçlarımızın tamamını kapatacağız. 2006 ürünü alımlarından doğan borçların da ödemesine başlamış olacağız. Şekerbank'dan alınacak olan krediyle 2006 ürününden alacağı bulunanların yüzde 30'una ödeme yapmış olacağız. Şekerbank'la yapılan protokol gereği 28 bin ortağımıza vadesi gelen 80 milyon YTL'lik ödemeyi yapmış olacağız ancak ödemeler gerekli işlemler nedeniyle birkaç gün sarkabilecek."diye konuştu.

Birliğin ürün alımlarından doğan borçlarının ödenmesi için girişimleri sürdürdüklerini aktaran Pamuk, şöyle konuştu:"Gayrimenkullerimizin satış süreci devam ediyor. Bunların satışları sonucunda elde edilecek gelirler ürün alımlarından doğan borçlarımızın ödenmesinde kullanılacak. Fiskobirlik'in güçlü bir yapıya kavuşması için çalışmalarımızı sürdüreceğiz. 2008 yılından itibaren birlik gerçek hüviyetine bürünecek. Fiskobirlik güçlü bir kurum olarak fındık piyasasında etkili olabilmesi için mücadele ediyoruz." 2005 yılından itibaren FİSKOBİRLİK ciddi manada olumsuzluklar yaşadığını bu olumsuzlukları çözme noktasında mücadele ettiklerini, FİSKOBİRLİK'de olumsuzlukları çözme manasındaki sürecin iyiye gittiğini belirten Pamuk, "Hem günü kurtarma anlamındaki projelerimiz yani fındık üreticilerinin borçlarını ödeme, hem de geleceğe doğru yani FİSKOBİRLİK ve fındık üreticilerinin sorunlarını aşma noktasındaki projelerimiz ağır ağır işlemekte. FİSKOBİRLİK kısa sürede kendi asli görevini yerine getirir bir hale gelecektir. Birileri buna inanır, birileri inanmaz. O bizi ilgilendirmiyor. Biz buna inanıyoruz. Bu doğrultuda da mücadele ediyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious