Fiskobirlik fındığı 5 YTL'den alacak

  • Giriş : 15.09.2006 / 00:00:00

Birlik, en iyi kalite diye nitelenen Giresun fındığını 5 yeni liradan alacağını açıkladı. Ödemeler ise vadeli yapılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

160 milyon liralık borcu kapatmak için uzun süren kredi arayışlarından eli boş dönen birlik havlu atarak, taban fiyat açıklayamamıştı. Bunun üzerine hükümetin fındığı almak üzere görevlendirdiği Toprak Mahsulleri Ofisi, 11 Eylül’de alımlara 4 yeni liradan başlamıştı. Önceki gün yapılan genel kurulda başkanlık koltuğuna oturan Yaşar Pamuk, “Artık üretici ağlamayacak. Fındığın kilosu en az 5 yeni lira olmalı.” sözünü yerine getirdi. Görev dağılımının yapıldığı yeni yönetimin ilk toplantısında fiyatı da belirlediklerini ifade eden Pamuk, birliğin levant kaliteye 4,80 yeni lira, sivri ve kara fındığa 4,60 yeni lira verdiğini kaydetti.

Yeni başkan, “Buna göre 2005 ürünü bedeli ödemelerine 45 gün içinde başlanacak. Borçların tamamı da yılbaşına kadar ödenecek. Bu parayı ödemeden 2006 ürününü almamız mümkün değil.” açıklamasını yaptı. Birlik, bu kez diğer dönemlere göre farklı bir uygulamaya gidiyor. Daha önce kilogram başına üreticiden yüzde 11 oranında yapılan kesinti, yüzde 5’e düşürüldü. “Üreticinin cebine daha fazla para girmesini istedik.” diyen Pamuk, “Piyasadaki fındık fiyatlarının yükselmesi halinde fındığa fiyat farkı uygulayarak taban fiyatı yükselteceğiz. Bugün itibarıyla alımlara başladık. Emanete alınan fındıklar da açıkladığımız fiyat üzerinden işlem görecek. 50 kooperatif bölgesinde 50 alım ekibi mesai gün ve saatleri içerisinde görev yapacak. Yoğunluk gözlendiği takdirde hafta sonları da alım yapacağız.” ifadelerini kullandı. Fiskobirlik'in 2006 ürünü için açıkladığı fiyat serbest piyasayı etkilemedi. Piyasada 2,9 YTL'den işlem gören fındığın fiyatı, birliğin yeni sezon ürün bedellerini vadeli olarak ödeyecek olması sebebiyle yerinde saydı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, birliğin, vadeli ödeme yaptığı için üreticinin ürününü Toprak Mahsulleri Ofisi'ne vereceğini kaydederek, “Fiskobirlik, ödemeyi şubat, mart ve nisan aylarında yapacak. Bu şekilde kimse Fiskobirlik'e fındık götürmez. Üretici yine tüccarın kucağına düşecek.” diye konuştu. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yamak ise fiyatı oldukça makul bulduklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious