Fiskobirlik ile TMO anlaştı

  • Giriş : 21.09.2006 / 00:00:00

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Pamuk, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile anlaştıklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Yaşar Pamuk, "Biz onlara her türlü altyapı desteği vereceğiz. Onlar da bize kredi konusunda yardımcı olacak" dedi. Her türlü konuda prensipte anlaştıklarını bildiren Yaşar Pamuk, anlaşmaya ilişkin protokolün yarın imzalanacağını kaydetti.

Son bir haftadır Ankara'da çeşitli temaslarda bulunduklarını belirten Yaşar Pamuk, Cumhurbaşkanı, Tarım ve Köyişleri Bakanı, TMO yetkilileri, iktidar ve muhalefetten olmak üzere bölge milletvekilleri ile görüştüklerini vurguladı. Fındık üreticisinin problemlerinin çözümü için herkesle kucaklaştıklarını dile getiren Pamuk, bundan sonra TMO ile birlikte hareket edeceklerine işaret etti. Geçen yıldan kalan borçları en kısa zamanda ödemeye başlayacaklarını söyleyen Yaşar Pamuk, bu borçların yıl sonundan önce bitirilebileceğini kaydetti.

Piyasadaki arz fazlası ürüne bir an önce müdahale edilmesi gerektiğini ifade eden Pamuk, bu anlaşma imzalandıktan sonra serbest piyasada 2.20 YTL'ye kadar düşen fiyatların çıkışa geçeceğini savundu. Fiyatların yükselmesi için birlik ve TMO adına fındık alacaklarına dikkat çeken Pamuk, "Amacımız fiyatları bir an önce yükseltmek. Çünkü üretici yeterince mağdur oldu. Artık buna son vermemiz gerekiyor" dedi.

Öte yandan, 11 Eylül'de fındık alımlarına başlayan TMO, 13 ildeki 50 alım merkezinde bugüne kadar 6 bin 628 üreticiden 22 bin 822 ton fındık beyanı aldı ve bu üreticilere randevu verdi. Ofis ayrıca 18 Eylül itibariyle alım merkezlerinde 850 üreticiden toplam 2 bin 362 ton fındık alımı yaparken üreticilerin hesaplarına; ürün bedellerinin ilk taksidi olarak 3,5 milyon YTL aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious