Fiskobirlik: TMO ile sorunumuz yok

  • Giriş : 31.10.2006 / 00:00:00

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK), birliğin Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile herhangi bir sorununun olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu haberlerin, birliğin yönetim kurulu üyeleri ya da birlik yetkililerince açıklanmış gibi kamuoyuna yansıdığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Bu tür haberlerin piyasaları olumsuz etkilediği bir gerçektir. Bu nedenle basın yayın organlarının, kamuoyunun ve özellikle üreticilerimizin, birliğimizin resmi açıklamaları dışındaki açıklamalara itibar etmemeleri son derece önemlidir. İddia edildiği gibi birliğimizin, TMO ile herhangi bir sorunu yoktur. Aksine tüm kesimlerle, iktidar, muhalefet, sivil toplum kuruluşları ve TMO ile işbirliği yapılarak, sorunun bir an önce çözümlenmesi amacıyla görüşmeler aralıksız ve olumlu bir şekilde devam etmektedir.''

''FİSKOBİRLİK VE TMO 105 BİN TON ÜRÜN ALDI''
Açıklamada, FİSKOBİRLİK ve TMO'nun bugüne kadar toplam 105 bin ton ürün alımı yaptığı belirtilerek, önümüzdeki günlerde serbest piyasada fındık fiyatlarının yükselişe geçeceğini üreticilerin göz önünde bulundurması gerektiği kaydedildi.
Birlik yönetim kurulunun hafta sonunda yaptığı toplantıda üreticiler lehine bazı önemli kararlar alındığının kaydedildiği açıklamaya, şöyle devam edildi:
''Alınan kararlar doğrultusunda, 2005 yılı ürününden birliğimize ürün teslim edemeyen ortaklarımızdan tekrar alım yapılmasına başlanmıştır. Ürün alımları için TMO'ya ilave depo tahsis edilmiştir. Üreticilerimizin ürün teslimlerini rahat bir şekilde yapabilmeleri için mevcut alım merkezleri dışında kooperatiflere uzak bölgelerde olan Ordu'nun Aybastı, Kabataş, Gürgentepe ilçelerine tali alım merkezi açılmıştır. 2006 ürünü randımanı yüzde 38'den düşük ve buruşuk oranı yüzde 10'un üzerinde olan fındıkların da alımı yapılacaktır.''

BEYANNAME VERME SÜRESİ UZATILDI
Birliğin iştirak hisselerinin ve bazı gayrimenkullerinin satışı için yurt içi ve yurt dışı alıcılarla görüşüldüğünün belirtildiği açıklamada, bugün sona erecek olan 2006 ürünü fındık teslimi beyannamesi verme süresinin 29 Aralık 2006 tarihine kadar uzatıldığı, ayrıca birliğe ortak olmak isteyen üreticilere ve eski ortaklara, güncelleme yaptırabilmeleri için ek süre tanındığı bildirildi.
Açıklamada, elde olmayan nedenlerden dolayı Ramazan Bayramı öncesi birlik ortaklarına ödemenin yapılamadığı, 2005 yılı ürün bedelinin ödenmesi için tüm imkanların seferber edildiği ve bu konuda birliğin yönetim ve denetim kurulu üyelerinin İstanbul ve Ankara'da yoğun bir çalışma başlattığı da kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious