Fişlerinizi atmayın

Fişlerinizi atmayın.9266
  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Sezer'in vetosu, fiş toplama konusunu yine karıştırdı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhurbaşkanı Sezer'in, ücretlilere vergi iadesinin kaldırılmasını da kapsayan 5888 sayılı kanunu dün veto etmesiyle, "fişleri saklamalı mıyız?" sorusu yeniden gündeme geldi.
Uzmanlar yasa Resmi Gazete'de yayımlanıp yürürlüğe girene kadar eski yasanın geçerli olduğunu, yani fişleri biraz daha saklamakta fayda olduğunu söylüyorlar. Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu ise asgari geçim indirimi konusunda tereddüt olmadığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 5588 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun tütün ve alkollü içkiler piyasasında düzenlemeyi içeren 28’inci maddesini dün Meclis'e geri göndermişti. Aynı maddede maddi hata da tespit eden Sezer, 28’inci maddenin yeniden görüşülmesini istedi.

Bu yasanın içindeki vergi iadesini kaldırarak yerine asgari geçin indirimi getiren madde veto edilmedi ancak yasanın TBMM’ye geri gönderilmesi ile geçmişe dönülmüş oldu. Yani halen yürürlükte bulunan yasaya göre vergi iadesi hala geçerli. Dolayısıyla fiş toplanmaya devam edilecek.

Geri çevrilen Yasa'nın geçerli olması için, Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ve Genel Kurul'da yeniden görüşülüp kabul edilmesi ve Cumhurbaşkanı'nın onayını alması gerekiyor. Yasa Cumhurbaşkanı’nın onaylaması halinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girecek. Bu süreç işleyene kadar da vergi iadesiningeçerli olduğu eski yasa yürürlükte.

Bu sürecin Nisan ayından önce yapılamayacağını belirten uzmanlar, ocak,şubat ve mart ayına ait fişlerin iadesinin istenebileceğini belirtiyorlar.Yasa daha geç bir tarihte çıkarsa, bu kez vatandaşlar o zamana kadar topladıkları fişlerin iadesini talep edebilecek.

ARIOĞLU: ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ İLE İLGİLİ TEREDDÜT YOK

Gelir İdaresi Başkan Vekili Osman Arıoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in dün iade ettiği yasada yer alan asgari geçim indirimi uygulaması ile ilgili teredddüt bulunmadığını belirtti.

Osman Arıoğlu, iadenin 28. maddenin tekrar görüşülmesine yönelik olduğunu vurgularken, "28. madde ile ilgili hükümet nasıl karar verir, hareket eder tabii bilemiyorum. Ancak bildiğim kadarıyla asgari geçim indirimi ile ilgili tereddüt yok" dedi.

Arıoğlu, kamuoyunda fişleri biriktirmeye devam edilip edilmeyeceği yönünde kaygılar bulunduğunun hatırlatılması üzerine "Fiş almaya devam edecekler ama biriktirmeyecekler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious