Fıtık tedavisinde en son yöntemler

Fıtık tedavisinde en son yöntemler.8673
  • Giriş : 28.06.2009 / 22:15:00

En rahat ve güvenilir yöntemle fıtığı onarmak kişinin normal yaşama dönmesini sağlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Modern fıtık cerrahisinde amaç hasta için en rahat ve güvenilir yöntemle fıtığı onarmak, en kısa sürede hastanın normal yaşamına dönmesini sağlamaktır. Mevcut durumda en başarılı metod; gerdirmesiz yama yöntemidir (Lichtenstein). Ameliyat sonrası dönemin ağrıszolması, en düşük komplikasyon oranları, en düşük nüks etme riski bu yöntemin en büyük avantajlarıdır. Bu avantajlar sayesinde hastanın işgücü kayıpları da en aza iner. Tension free" yani "gerdirmesiz" ameliyatlarda fıtığın çıktığı zayıf noktaya özel biyo-sentetik yamalar konarak bu onarım sağlanmaktadır. Bu yöntem teknolojik olarak doku dostu özel yamaların yapılması ile hızla gelişmiştir. Bu yamalara hastanın ihtiyacına göre ameliyathanede şekil verilebilir veya farklı boyut ve şekillerde hazır olarak alınıp kullanılabilir. Bu yamalar fıtığın çıktığı yere açık veya laparoskopik yöntemle konur.

Anestezi: Fıtık ameliyatlarında genel veya bölgesel anestezi teknikleri kullanılabilir. Hangi hastaya hangi anestezinin uygun olduğu, anestezi doktoru ve hastanın ortak kararıdır. Açık ameliyatlarda tüm anestezi seçenekeleri uygulanabilir. Bu yöntemler, genel anestezi, lokal anestezi, spinal ve epidural anestezilerdir. Laparoskopik fıtık ameliyatlarında tek anestezi seçeneği vardır: genel anestezi.Genel anestezi, hastanın ameliyat sırasında tamamen uyuduğu yöntemdir.
Boğulmuş fıtık: Karın duvarı fıtıklarının en korkulan komplikasyonu "boğulmuş fıtıktır". Basit fıtık ameliyatları hasta ve hekimi için ne kadar kolay ve sorunsuz ise, boğulmuş fıtık ameliyatları da o kadar zor ve risklidir. Acil cerrahi gerektiren boğulmuş fıtık ameliyatı ile en uygun koşullarda-elektif olarak-yapılan normal fıtık ameliyatları aşağıda kıyaslanmıştır.
Boğulmuş fıtık ameliyatı
Elektif fıtık ameliyatı
Ani ortaya çıkar ve acil koşullarda yapılır
En uygun zamanda yapılır
Hasta 3-4 gün hastanede yatar
Hasta aynı gün taburcu olur
Maliyet yüksektir vebelli değildir
Maliyeti bellidir ve düşüktür.
Koplkayon riski yüksektir.
Komplikasyon riski düşüktür.
Yama ile onarım sıklıkla risklidir
Yama ile onarım yapılır.
Bir bölüm barsak çıkarmak gerekebilir. Karın içine girmek gerekmez.
Böyle bir tehdit ile karşı karşıya kalmamak için, en kısa zamanda fıtık ameliyatı olmak gerekir.

AMELİYAT TÜRLERİ
1-) Fıtık ameliyatları her türlü anestezi ile yapılabilir: Fıtık ameliyatı için lokal, spinal/epidural (belden uyuşturma) ve genel anestezi olmak üzere her 3 anestezi yöntemi de rahatça ve güvenle uygulanabilir. Bu seçenek bolluğu, doktora her hasta için en uygun anestezi yöntemini seçme olanağı verir. Bu durumda hastanın yaşı ve genel sağlık durumu ne olursa olsun ameliyat olma şansı vardır.
2-) Fıtık ameliyatı sırasında karın içine girilmez, bu nedenle ameliyat sonrası kabızlık ve karın ağrısı olmaz. Karın içine girilmediği, sadece karın duvarında onarım yapıldığından, iç organların yaralanma riski de yok denecek kadar azdır. Ayrıca fıtık onarımının açık veya kapalı yöntemle yapılabilmesi nedeni ile, her hasta için en uygun cerrahi yöntemi seçme şansımız vardır.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*