"Fitne" savcı soruşturmasında

  • Giriş : 01.04.2008 / 09:29:00

İslam karşıtı filmin geçen hafta yayınlanmasının ardından tepkiler giderek artarken Hollanda da savcılık, filmde suç unsuru olup olmadığını araştırıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Hollanda’da yabancı karşıtı aşırı sağcı Özgürlük Partisi’nin lideri Geert Wilders tarafından hazırlanan ‘Fitne’ adlı filmin geçen hafta yayınlanmasının ardından dünyanın dört bir yanından tepki yağarken, Hollanda Dışişleri Bakanı Maxime Verhagen, ortaya çıkan tepkileri değerlendirmek ve görüş alışverişinde bulunmak üzere, Müslüman ülkelerin büyükelçileriyle Lahey’de görüştü. Görüşmeye aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 26 İslam ülkesinin büyükelçisi katıldı. Verhagen görüşmede, İslam karşıtı film konusunda hükümetinin tutumu hakkında bilgi verdi. Hükümetin, bu filmden kesinlikle uzak durduğunu ve benimsemediğini bildiren Dışişleri Bakanı Verhagen, hukuki yoldan yapılabilecekler konusunda bu ülkelerin de girişimlerde bulunabileceklerini söyledi. Verhagen, Hollanda’da savcılığın, filmin suç unsuru taşıyıp taşımadığı konusunda araştırma başlattığını, bu araştırmanın sonucuna göre filmin ve yapımcısının yargı önüne çıkarılmasının mümkün olacağını anlattı. Şu ana kadar film hakkında genel olarak İslam ülkelerinden gelen tepkilerin “anlaşılır boyutlarda” olduğunu bildiren Hollandalı bakan, ancak bazı ülkelerde gösterilen tepkilerinse kendilerinin kaygılandırmaya devam ettiğini söyledi.

YabancI ve Müslüman düşmanı aşırı sağcı Wilders’in 17 dakika süren filminde günümüzde yaşanan terörün kaynağının İslam ve Kuran-ı Kerim’den kaynaklandığı öne sürülüyor. Filmde, İslam’ın Batı uygarlığını yok etmek istediği de iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious