'Fitne'ye karşı sağduyu çağrısı

'Fitne'ye karşı sağduyu çağrısı.10058
  • Giriş : 29.03.2008 / 08:43:00

BM Medeniyetler İttifakı Girişimi Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio, Hollanda'da İslam karşıtı filmin internet üzerinden yayınlanmasının ardından sağduyu çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eşbaşkanlığını Türkiye ve İspanya'nın yürüttüğü BM Medeniyetler İttifakı Girişimi Yüksek Temsilcisi Jorge Sampaio, Hollanda'da İslam karşıtı filmin internet üzerinden yayınlanmasının ardından sağduyu çağrısında bulundu.

Sampaio mesajında, söz konusu filmin amacının ''ayrımcılık, şiddet, nefret ve sosyal huzursuzluğu'' teşvik etmek olduğu ve İslam'ı hedef alan bu filmin Avrupa'nın ya da Batı'nın sanki İslam'a düşmanmış gibi son derece yanlış bir düşünceyi savunduğunu vurguladı.

Sampaio, Medeniyetler İttifakı'nın filmi kınadığını belirterek ifade özgürlüğü hakkının kendi içinde bir sorumluluk taşıdığını ve bu hakkın bir insan ya da grubu ''aşağılamak, küçük düşürmek, ayrımcılık yapmak ya da hakaret etmek'' amacıyla kullanılmaması gerektiğini öngördüğünü belirtti. Sampaio bu kapsamda ifade özgürlüğünün insanları ''ırkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığından korumayı'' engellemediğini belirtti.

İfade özgürlüğü ile ırkçı ve yabancı düşmanlığına dayalı söylemlerden korunma gerekliliğinin ancak birlikte varolabileceğini belirten Sampaio, çünkü ancak ikisi bir arada olduğunda demokrasinin anlamlı olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious