Fitre ve zekâtlarınızı mektupla göndermeyin

  • Giriş : 10.10.2006 / 00:00:00

PTT Genel Müdürü Osman Turhal, vatandaşlardan fitre ve zekatlarını mektup içinde göndermemelerini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Bu konuda ısrarcı olan vatandaşlara, “Eğer, mektup içerisine değerli eşya ya da para koyacaksanız, bunu postanede ibraz edin ve sigortalatın.” önerisinde bulunan Genel Müdür Osman Turhal, açılacak bir posta çeki hesabıyla insanların ücretsiz para havalesi yapabileceklerini söyledi.

PTT Genel Müdürü Turhal, para havalesi konusunda şu bilgileri verdi: “Türkiye genelinde 3 bin online şubemiz hizmet vermektedir. Hizmetlerimizin tamamında ücret oranları oldukça düşüktür. Örneğin 100 YTL’lik bir para göndermek istendiğinde hizmet bedeli olarak 3,5 YTL, 250 YTL üzerindeki paralarda da 4,5 YTL gibi kademe kademe artışlı ücret alınmaktadır.”

Mektup içindeki paranın zaman zaman kaybolduğunu aktaran Turhal, şunları söylüyor: “Mektubun ne zaman nerede nasıl kaybolduğu ya da kaybolacağı bilinmez. Mektup bekleyen kişi ilk olarak bize geliyor ve soruyor. İçinde para olan mektubunun gelmediğini ve kaybolduğunu belirtiyor. Tabii bakıyorsunuz mektup gelmiş, içinden para çıkmamış oluyor. Mektubu gönderen bazen mektubun içine para koymadan para koyduğunu söylüyor. Ya da mektubu başka biri açmış oluyor ve parayı alabiliyor. Bu nedenle sıkıntılar yaşanıyor ve insanlar mağdur oluyor. Oysa, insanlarımızın bu parayı mektupla değil de daha ucuz imkanlarla değişik hizmetlerimizle göndermeleri daha iyi olur.”

PTT Kayseri Başmüdürü Hüseyin Akar da kanunen mektup içinde para göndermenin yasak olduğunu hatırlatıyor. Akar, “Mektupla para gönderenler, gönderileri kaybolduğunda kanunen hiçbir hak iddia edemiyorlar. Ancak, bütün uyarılarımıza rağmen vatandaşlar bundan vazgeçmiyor.” açıklamasında bulunuyor. Para transferi için verilen ‘posta çeki hesabı, online havale, sigortalı mektup’ gibi hizmetlerden haberdar olmayan ya da bu hizmetlerin pahalı olduğunu düşünen vatandaşların özellikle Ramazan ayında fitre ve zekatlarını mektupla gönderdiğini ifade eden Akar, şöyle konuştu: “Özellikle adresi belli olmayan mektuplar konusunda büyük sıkıntı yaşıyoruz. Mektup içinde para gönderildiğini tespit ettiğimizde zarf bir komisyon tarafından açılıyor ve içindeki para alıcısına elden teslim ediliyor. İlgili kişileri de bu şekilde para göndermemeleri noktasında uyarıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious