Fiyatlar düşünce doğu insanı uçakla tanıştı

Fiyatlar düşünce doğu insanı uçakla tanıştı.15217
  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Toplu taşımacılıkta uçağa olan rağbet giderek artıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bu şekilde kara yolculuğu ile kaybedilen zaman ve çekilen sıkıntıyerini keyifli ve rahat seyahatlara bıraktı. Artık bölgede öğrenciden memura, işçiden köylüye kadar toplumun her kesimi batıya olan seyahatlerini uçakla yapabiliyor.

Doğulu vatandaşlar altarnatiflerin çoğulması ve bütçeye uygun fiyatlarla yılda en az bir kere uçakla seyahat edilebiliyor. Hayatında hiç uçağa binmeyen bölge insanı THY başta olmak üzere Onur Air, AtlasJet, Pegasus, SunExpress ve Fly Air 'ın ile ortalama 75 ile 90 YTL'ye İstanbul, Ankara veya İzmir'e gidebiliyor. Hatta müteahhit dönemlerde yapılan kampanyalarla bu rakam 50 YTL'ye kadar düşebiliyor.

Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Şahabettin Bolukcu, sefer sayılırının çoğaltılması ve bütçeye uygun fiyat indirimi ile uçakla seyahata rağbetin arttığını söyledi.

Bolukcu, artık Diylarbakır, Mardin, Erzurum, Kars, Trabzon, Van, Siirt veya Tokat'ten batıya seyehat ucuz ve daha kolay. Doğu insanının uçakla seyahatini yıllarca arzu edilen hayal olarak değerlendiren Erzurum Kalkınma Vakfı (ER-VAK) Erdal Güzel, "Hep zannedilirdiki uçakla sadece parası olan elit kesim seyahat eder. Ama gördükki mahsur insanlar topluluğu olan Doğu insanı da bu teknolojiden yararlanabiliyor." diyor.

Uçak şirketlerinin amacının Türkiye'deki her tarafından insanların yılda en az 2 veya 3 kez uçakla seyahatının sağlamak olduğunu dile getiren Şahabettin Bolukçu, "Aslında Doğu veya Güneydoğu seferlerinden kar marjımız yok. Diğer seferlerden elde ettiğimiz karla bu zararı sübvanse ediyoruz. Devletin bu manada bize desteği yok. Ancak buna rağmen havayolu şirketleri olarak bunu sürdürmekte kararlıyız. Belki Anadolu'nun her şehrine sefer koyamıyoruz ancak belli başlı bölge illerine yapılan seferlerle Anadolu insanının bu teknolojiden yararlanmasını sağladık. Şuan rağbet çok iyi. İstanbul ve İzmir'in dışında yakında Ankara'dan da bu illere direkt uçuşlar başlayacak. Böylece günümüzün en kıymetli hazinesi olan zaman'ı değerlendirme ve çağdaş ve modern imkanlarla seyehat etme imkanından herkes yararlanacak." diye konuştu.

Doğu insanının yıllardan beri bu imkandan yararlanamadığını hatırlatan Erdal Güzel, "Bölge insanının uçakla batıya seyahat isteği yıllarca ertelenmişti. Bu imkanlar aslında çok gecikti. Güneş hep Doğu'dan batıya doğdu. Uçak fiyatlarının düşmesi bir anlamda Batı'dan Doğu insanı üzerine doğan bir güneş gibi oldu." dedi.

Uçak fiyatlarının düşmesinin çok önemli olmasının yanısıra sefer saatlerinin de düzenlenmesini isteyen Güzel, şöyle devam etti: "Öğrenci, işadamı veya herhangi vasıftaki insanlar İstanbul, İzmir veya Ankara'ya sabah saatlerinde gitmek istiyor, Şirketyer bu konuyu değerlendirerek halkın talepleri doğrultusunda iniş ve kalkış saatlerini belirlemeli. Yani insanlar erkenden istediği şehire gidip gün içerisinde işlerini yapabilmeli."


OTOBÜS İŞLETMELERİ: İFLASIN EŞİĞİNE GELEBELİRİZ


Özellikle fiyatlardaki indirim kara taşımacılığı yapan şirketleri zor durumda bırakıyor. Mesala Erzurum'dan İstanbul'a 60 YTL'ye taşınması gereken bir yolcunun uçak şirketlerine kaptırılmaması için 40 YTL bilet kesiliyor.

Yılda 250 bin kişilik yolcu taşıma kapasitesi bölgenin en lüks kara taşımacılığı yapan firmalarından Esadaş, uçak fiyatlarının düşük olmasından dolayı olumsuz etkilenen firmalardan sadece biri.

Firmanın Otogar Müdürü Selami Tan, ortalama 30 yolcularından 10'unu uçak şirketlerine kaptırdıklarını kalanlarıda zararına taşıdıklarını söyledi.

Tan, otobüs firması olarak yaşadıkları durumu şöyle özetliyor: "Erzurum'dan İstanbul'a 60 YTL olması gereken biletler 40 YTL'ye düştü. Bu otobüs gidiş ve gelişi tam kapasite dolu olarak hesap edilirse 4 bin YTL kazanacak. Litresi 2 YTL 100 kuruş'tan mazot tükettiğinden 3 bin 200 YTL sadece yakıt ve diğer masraflar tutuyor. Geriye 800 YTL kalıyor. Bunun da Yüzde 20'si komisyonu çıkınca kara taşımacılığı yapana bişe kalmıyor."

Tan, CHP Antalya Milletvekili Feridun Baloğlu'nun karoyolu taşımacılığında yaşanan sorunlarla ilgili önergeyi beklediklerini, sektörde yaşanan krizin mecliste çözümlenmesini istediklerini aktardı. Tan, uçak yakıtlarında ÖTV alınmadığı için fiyatları inderebildiklerini, ancak kara taşımacılığında bu imkanın olmadığını kaydetti.


ANADOLU'DA UÇUŞ YAPILAN İLLER ŞUNLAR;

Erzurum

Diyarbakır

Malatya

Mardin

Kars

Trabzon

Samsun

Konya

Van

Kayseri

Siirt

Sivas

Tokat

Sivas


HANGİ ŞİRKETLER NEREYE UÇUYOR?


Onur Air


Şehir Hangi Günler

İstanbul - Erzurum Hergün

İstanbul - Diyarbakır Hergün

İstanbul - Gaziantep Hergün

İstanbul - Kayseri Hergün

İstanbul - Malatya Hergün

İstanbul - Trabzon Hergün

İstanbul - Mardin Pazar hariç hergün


Pegasüs


Şehir Hangi Günler

İstanbul - Adana Hergün

İstanbul - Trabzon Hergün

İstanbul - Van Hergün


Fly Air


Şehir Hangi Günler

İstanbul - Şanlıurfa Salı, perşembe, cumartesi

İstanbul - Trabzon Hergün

İstanbul - Mardin Çarşamba, Cuma, Pazar


SunExspress


Şehir Hangi Günler

İzmir - Adana 1, 3 ve 5. gün

İzmir - Diyarbakır 2, 4 ve 7. gün

İzmir - Erzurum 1 ve 5. gün

İzmir - Kayseri 4 ve 7. gün

İzmir - Konya 2 ve 6. gün

İzmir - Trabzon 1, 2, 4 ve 6. gün

İzmir - Van 3 ve 6. gün


Atlas Jet


Şehir Hangi Günler

İstanbul - Kars

İstanbul - Van

İstanbul - Siirt

İstanbul - Trabzon

İstanbul - Erzincan

İstanbul - Malatya

İstanbul - Mardin

İstanbul - Tokat

İstanbul - Konya


THY


Şehir Hangi Günler

İstanbul - Diyarbakır Hergün

İstanbul - Kars Hergün

İstanbul - Erzurum Hergün

İstanbul - Adana Hergün

İstanbul - Van Hergün

İstanbul - Trabzon Hergün

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious