Fiyatlar yükseldi, yastık altı altınlar hurdaya çıktı

  • Giriş : 04.02.2008 / 12:38:00

Altın fiyatlarındaki yükseliş, işlem hacmi ve miktarına da yansıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İstanbul Altın Borsasında (İAB) Aralık 2007’ye göre geçen ay el değiştiren altın miktarı, işlem hacmi ve sayısı dolar bazında iki katını aştı.
İAB verilerine göre, 3-31 Aralık 2007 tarihleri arasında Kıymetli Madenler Piyasasında 523 işlemde 19 bin 10 kilo altın karşılığı 490 milyon 434 bin 484,33 dolarlık işlem yapılmıştı.
2-31 Ocak 2008 tarihleri arasında ise bin 3 işlemde 44 bin 198 kilo
altın karşılığı 1 milyar 258 milyon 381 bin 925,67 dolarlık işlem gerçekleştirildi. Kıymetli Madenler Piyasasında dolar bazında gerçekleşen altın işlemleri miktarı aralık ayına göre geçen ay yüzde 131 artış kaydederken, altın işlemlerinin sayısı ise yüzde 158’lik artış gösterdi. İAB Başkan Vekili Osman Saraç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altının geçen yıl yüzde 32 oranında artış kaydettikten sonra, bu yılın ilk ayında yüzde 12 yükseldiğini belirterek, bu artışın daha çok dünya genelinde artan yatırım amaçlı altın talebinden kaynaklandığını ifade etti. Saraç, FED’in yıl içerisinde iki kez faiz indirimine gitmesi sonrasında zayıflayan doların görünümündeki belirsizlik, rekor düzeyde seyreden ham petrol fiyatları ve buna bağlı artan enflasyon endişeleri ile finansal piyasalardaki karmaşalar üzerine, dünya genelinde yatırımcıların altın satın almaya yöneldiğini, Türkiye’de de yatırım amaçlı altın talebinde kaydedilen artışın, İAB işlem hacminin ocak ayında önceki aya göre önemli oranda artmasını sağladığını kaydetti.

HURDA ALTIN ARZI
Osman Saraç, rekor düzeye ulaşan altın fiyatlarının, son dönemde gerek Anadolu’dan gerekse Kapalıçarşı’dan hurda altın arzına neden olduğunu vurgularken, "Piyasaya arz edilen çeşitli form ve saflıklardaki altınlar, Türkiye’de faaliyet gösteren rafinerilerce standart saflık ve ağırlıktaki altın külçelere dönüştürülmek suretiyle bu altınların İAB aracı kuruluşları tarafından İAB Kıymetli Madenler Piyasasında satışa sunulması sağlanmıştır" dedi.
Güney Afrika’daki altın madenlerinin, enerji sağlamada sorunlarla karşılaşması üzerine üretimi durdurmalarının da altının geçtiğimiz günlerde rekor düzeye yükselmesinde rol oynadığını ifade eden Saraç, şunları kaydetti:
"Altın piyasasında yapılan değerlendirmelerde, ABD ekonomisindeki zayıflamanın bu yılın ilk yarısına değin etkili olması ve daha sonra da yerini toparlanmaya bırakması beklenmektedir. ABD dolarına karşı bir alternatif olarak görülen altının buna bağlı olarak bu yılın haziran ayına değin bin dolar/ons seviyesini test edeceği yurt dışındaki analistlerce tahmin edilmektedir. Daiichi Commodities’den kıymetli madenler analisti Yukuji Sonoda, yatırımcıların emtia alımına yöneldiğini söylemekte, şu anda ortamın çok iyi olduğunu, haziran ayı sonunda altının bin dolar/ons’a ulaşacağını, daha fazla yatırımcının hazine bonolarından altına kaymasının beklendiğini ifade etmiştir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious