Fizik tedavi bağımlılıktan kurtarır

  • Giriş : 23.02.2006 / 00:00:00

Uzmanlara göre, fizik tedavi ve rehabilitasyon felçli hastaları ayağa kaldıramıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İnsanı bir başkasına bağımlı yaşamaktan kurtarıyor

murilik Hastalıkları Derneği Başkanı Doç. Dr. Müfit Akyüz, fizik tedavi ve rehabilitasyon çalışmalarındaki son gelişmeleri anlattı:

Fizik tedavi çalışmaları omurilik felçlileri için bir tedavi midir, tedaviyi destekleyici bir uygulama mı?
Omurilik felçlileri için ya da beyin felçlileri için fizik tedavi çalışmaları, tam anlamıyla bir tedavi değildir. Fizik tedavide, hastanın felcini düzeltmemekle birlikte, hastayı geri dönüşümsüz kaybına rağmen gelebileceği maksimum bağımsızlık seviyesine getirmek amaçlanır.

Şu anda kök hücre tedavisinden elde edilen başarıyı siz fizik tedavi ile sağlayabiliyor musunuz? Biz fizik tedavi ve rehabilitasyon ile tam bir iyileşme amaçlamıyoruz. Tam fonksiyon kaybı varsa, biz o hasar seviyesinin ardından önemli bir kazınım beklemiyoruz. Rehabilitasyonun amacı; hastayı iyi duruma getirmek. Kök hücre ise; olmayan bir nörolojik bilgiyi yerine koymaya çalışıyor. Kök hücredeki hedefler bozukluğun düzeltilmesine yönelik. Rehabilitasyonda da; bozukluğun düzeltilmesinden çok, maksimum fonksiyonun artırılması hedefleniyor. 'Kök hücredeki olası gelişmeler zaten fizik tedavide sağlanıyor' diyemeyiz. Çünkü kök hücre daha iddialı bir uygulama. Ama kök hücreye başarılı demek için de, nörolojik kazancı olmalı.

Omuriliği zarar görmüş biri, fizik tedavi ile ne kadar ilerleme sağlayabilir? Bu zararın şiddetine bağlı olmakla birlikte, omuriliğin tam zarar gördüğü durumlarda kaybedilen fonksiyonlar geri gelmez. Yani hasta artık yürüme ve idrar kontrolü gibi şeyleri yapamayabilir. Sadece yürüme bozukluğu ya da elleri kullanamamanın yanı sıra tuvalet kontrol sorunları, hasarlı bölgenin altında duyu problemleri gibi sorunlar da ortaya çıkar. Alt bel omurları dışındaki zedelenme ve tam hasarlı olanlar, günlük yaşam aktivitelerinin birçoğunda tekerlekli sandalyeye ihtiyaç duyarlar. Ancak bunu rahat kullanmak için bile fizik tedaviden yararlanılması gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious