FKÖ, Abbas'ın referandum teklifine destek verdi

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) yürütme kurulu üyeleri, kesin tarih belirlenmese de, Devlet Başkanı Mahmut Abbas'ın iki devletli çözümü öngören teklifin halk oylamasına sunulmasını destekleme kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, El Fetih partisi ile Hamas hükümetinin iki devletli çözümü öngören teklif üzerinde anlaşmaya varamamaları üzerine Filistin Kurtuluş Örgütü yürütme kurulu üyeleri ile Ramallah'ta bir toplantı yapmıştı. Abbas, söz konusu teklifi, Hamas'ın dün gece yarısına kadar kabul etmemesi durumunda referanduma götüreceğini açıklamıştı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın El Fetih partisi Hamas hükümetiyle iki devletli çözümü öngören teklifin kabul edilmesi konusunda anlaşmaya dün gece yarısına kadar varamamıştı. Teklifte değişiklikler isteyen Hamas, partisi genel seçimlerde kaybeden Abbas'ın referandumla elini güçlendirmeye çalıştığını öne sürüyor.

Referanduma götürülecek teklifte İsrail'in üzerinde bulunduğu tarihî Filistin topraklarının tamamı yerine, İsrail'in 1967'de işgal ettiği topraklar üzerinde yeni Filistin devletinin kurulmasını öngörüyor. Mahmud Abbas, Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile görüştükten sonra yaptığı açıklamada İsrail hapishanelerindeki Filistinliler tarafından hazırlanan teklif için ''Bu belgenin değiştirilmesinin istenmesi halinde bir sonuca ulaşamayız'' demişti.

İsrail'in varlık hakkını tanımayan Hamas'ın iktidara gelmesi üzerine uluslararası boykotla cezalandırılan Filistin hükümeti, malî kriz içerisine girmişti. Filistin Başbakanı İsmail Heniyye ise Abbas'ın siyasi ve mali krizden çıkış için referandum düzenleme planını yasadışı olarak nitelemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious