FLAŞ! ANAVATAN da oylamaya katılmıyor!

  • Giriş : 27.04.2007 / 00:00:00

Erkan Mumcu Cumhurbaşkanlığı seçimi oylamasına katılmayacaklarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Böylece CHP, DYP ve Anavatan da oylama için Genel Kurul'da yeralmayacak.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün TBMM’de Cumhurbaşkanı seçimine yönelik düzenlediği ve ANAVATAN’ın istediği reform paketine ilişkin soruları da yanıtladığı basın toplantısını Mumcu, milletvekilleriyle birlikte makamında izledi.

AKP’DEN MUMCU’YA “SON DAKİKA PAKETİ"
Cumhurbaşkanlığı seçimi ilk tur oylamasıyla ilgili AKP ile Anavatan Partisi arasındaki pazarlıklar, dün gece geç saatlere kadar sürdü.
AKP, Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu’ya “son dakika paketi" götürdü.
Her iki partinin grup başkanvekilleri ve milletvekilleri arasındaki görüşmelerde istekler masaya yatırıldı. Mumcu’nun aylardır dile getirdiği cumhurbaşkanını halkın seçmesi ve 5’er yıllığına iki dönem görev yapabilmesi, genel seçimlerin 4 yılda bir yapılması, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu Yasası’nda değişiklik ve YÖK reformu yolundaki 5 önerisi AKP kanadında ihtiyatla karşılandı.
Seçime saatler kala, AKP Grup Başkanvekili Sadullah Ergin, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında, cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından AB uyum çerçevesinde gerçekleştirilen 5 maddelik paketi, Meclis tatile girene kadar geçireceklerini açıkladı. Ergin, “Uyum çerçevesinde 10’uncu Uyum Paketi Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Meclis gündemine gelecek. Bu bağlamda Meclis’te grubu olan olmayan bütün muhalefet partilerini bu çalışmaya davet ediyoruz Uzunca bir süredir üzerinde çalıştığımız Anayasa Değişikliği için üzerinde çalıştığımız uyum komisyonuna muhalefet partilerini davet ediyoruz. Adalet Bakanı bu uyum paketinin çerçevesini çizdi. Meclis tatile girmeden önce AB uyum paketini Meclis tatile girmeden önce çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious