FLAŞ! Ankara'da ikinci canlı bomba

FLAŞ! Ankara'da ikinci canlı bomba.45478
  • Giriş : 29.04.2009 / 13:07:00
  • Güncelleme : 29.04.2009 / 13:10:16

Eski bakanlardan Türk'e suikast girişiminde bulunan canlı bombadan sonra ikinci canlı bomba ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bilkent Üniversitesi'nde ikinci canlı bomba yakalandı. İkinci saldırgan üniversite dışına kaçarken yakalandı.

Bu arada canlı bombaların isimlerinin Didem Akman ve S. Onur Yılmaz olduğu öğrenildi.

Eski bakanlardan Hikmet Sami Türk'e bombalı saladırı girişiminde bulunan teröristin kimliği saptandı.

Ankara Valisi Kemal Önal, eski bakanlardan Hikmet Sami Türk'e yönelik bombalı saldırı girişiminde bulunan teröristin "Canlı bomba olma ihtimalinin çok fazla" olduğunu söyledi.

Önal, Hikmet Sami Türk'e yönelik saldırı girişimine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Vali Önal, şöyle konuştu:

"Kız öğrenci kılığında bir kişinin içeriye girdiğini... Bu sırada bir patlama sesiyle, Türk, geri dönüyor bakıyor ki üzerine polis atlamış vaziyette, yerde yatan bir kız... Biz araştırdık. Canlı bomba ihtimali çok fazla. Yaralı vaziyette. Polisin müdahalesiyle üzerindeki silahı da çekip müdahale etmek istiyor fakat etkisiz hale getirildiği için bir şey yapamıyor. Şu anda tedbir altında. Büyük bir tehlikeyi atlatmış olduk. Yapılan ilk incelemede, çok kaba incelemede, canlı bomba olduğu maalesef ortada."

Bir gazetecinin, "büyük şehirlerde 3 PKK'lının eylem yapacağı yönünde emniyet kaynaklarında açıklamalar yapılıyordu. Saldırının bununla ilgisi var mı?" sorusuna, Önal, "Bunlar, tabii, daha sonra ortaya çıkacak konular. Şu anda olaya hakimiz. Hüviyet tespit ediliyor. Gereken inceleme ve soruşturma devam edecek. Bu konudaki bilgiler zaten uzun zamandır geliyordu ve bütün illerimizde olduğu gibi Ankara da büyük teyakkuz halindeydi. Çok şükür korktuğumuz başımıza gelmedi. Polisimizin de sağlık durumu iyi. Terörist de şu anda yaralı. Patlattığı fünyeden dolayı yaralı durumda" yanıtı verdi.

Teröristin üzerinde ne kadar patlayıcı bulunduğunun sorulması üzerine de Önal, bu sonuçların kriminal incelemenin ardından ortaya çıkacağını belirterek, "Ancak teröristin üzerinde yaklaşık 1 kilo civarında patlayıcı olduğunu tahmin ediyoruz" dedi.


Kimliği belirlendi

Öte yandan, bombalı saldırı girişiminde bulunan kızın kimliğinin D.A. olduğu ve yasa dışı sol bir terör örgütü adına faaliyet göstermekten güvenlik birimlerinde kaydı olduğu öğrenildi.

"Canlı bomba" olduğu belirtilen teröristin, olay sırasında meydana gelen küçük çaplı patlama sırasında karnından hafif yaralandığı, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldığı ifade edildi.

Yetkililer, teröristin Bilkent Üniversitesi ile herhangi bir bağlantısı bulunmadığını, daha önce başka bir üniversitede sürdürdüğü eğitimini yarım bıraktığının saptandığını kaydettiler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*