Flaş! 'Facia ucuz atlatıldı!'

  • Giriş : 21.02.2006 / 00:00:00

İstanbul Boğazı'nda dümeni kitlenerek kıyıya 200 metre kala durabilen Liberya bandralı tankerin gazyağı yüklü olduğu ve facianın ucuz atlatıldığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Liberya bandıralı Genmar Star adlı tankerin, Rusya'dan aldığı 86 bin ton gazyağı yükünü Amerika Birleşik Devletlerine götürmek üzere yola çıktığı açıklandı. Genel Müdür Orakçı, tanker kurtarma çalışmalarını yerinde izledikten sonra Dolmabahçe'de basın mensuplarına yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ucuz atlatılan kazanın saat 15.00 sıralarında meydana geldiğini belirten Orakçı, olayla ilgili şu bilgileri aktardı: "Genmar Star adlı tanker, 86 bin ton gazyağı yükü ile birinci boğaz köprüsünü geçtikten sonra dümen arızası nedeniyle demir atmak zorunda kalmıştır. Olayı duyar duymaz bölgede bulunan Kurtarma 2, Kurtarma 3 ve Zübeyde Hanım romörkörleri sevk edildi. Çok büyük bir kaza atlatıldı. Boğazdaki trafik Kuzeyden Güney'e durduruldu. Boğazda bulunan diğer gemiler bekletiliyor."

Geminin sahile 200 metre kala demir atarak durduğunu kaydeden Orakçı, gemide kılavuz kaptanın bulunduğunu belirtti. Rusyanın Kerç Limanı'ndan ABD'ye gittiği kaydedilen tankerin kılavuz kaptan ve boğaz trafik ekipleri tarafından demir atılmak suretiyle durdurulduğunu ifade eden Orakçı, "Şu an herşey kontrol altında. Gemi kurtarıldıktan sonra romörkörlerle Kumkapıya çekilecek. Bundan sonra geminin seyrine devam edebilmesi için Liman Başkanlığı'nca gerekli denetimler yapıldıktan sonra karar verilecek." diye konuştu.

Orakçıoğlu'nun bu açıklamalarının ardından tanker saat 16.45 sularında kurtarıldı. Tanker romörkörler tarafından Kumkapı'ya götürülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious