FLAŞ! FLAŞ! ECEVİT VEFAT ETTİ

  • Giriş : 06.11.2006 / 00:00:00

Flaş! Eski Başbakanlardan Bülent Ecevit (81) tedavi gördüğü Gülhane Askeri Tıp Akademisinde bu gece yaşamını yitirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

BÜLENT ECEVİT KİMDİR?

Tedavi gördüğü GATA Hastanesi’nde hayatını kaydeden eski Başbakan Bülent Ecevit, uzun siyasi hayatında 5 kez Başbakan seçildi. Bülent Ecevit, Türk siyasi tarihinde Kıbrıs Barış Harekatı, Güneş Motel olayı, terörist başı Abdullah Öcalan’ın yakalanarak Türkiye’ye getirilmesi, 2001 Şubat krizi gibi olaylarla hatırlanacak. Bülent Ecevit, 1925 yılında istanbul’da doğdu. İstanbul Amerikan Koleji’nden 1944 yılında mezun oldu. Bülent Ecevit, 1946 yılında, aynı okuldan sınıf arkadaşı Rahşan Aral ile evlendi. Ecevit, 1944’de Basın-Yayın Genel Müdürlüğü’nde İngilizce çevirmeni olarak iş hayatına başladı. 1946-50 arasında Londra’da Basın Ataşeliği yapan Bülent Ecevit, çeşitli dönemlerde Ulus, Yeni Ulus ve Halkçı gazetelerinde yazar ve yazı işleri müdürü olarak çalıştı. Milliyet gazetesinde günlük yazılar yazan Ecevit, 1959 yılında CHP Ankara milletvekili olarak Meclis’e girdi. Ecevit, 11. dönemde yine Ankara milletvekili seçildi. 2,3,4,5 ve 19. dönemde Zonguldak milletvekili olarak Meclis’e giren Ecevit, Temsilciler Meclisi üyeliği de yaptı.

1961-1965 arasında İsmet İnönü hükümetlerinde Çalışma Bakanlığı yapan Ecevit, 1974’te kurulan CHP-Milli Selamet Partisi hükümetinin başkanlığını yaptı. 1977’de azınlık hükümeti kuran fakat güvenoyu alamayan Ecevit, 1978’de bazı bağımsız milletvekillerinin katkılarıyla kurduğu hükümette 21 ay başbakanlık görevinde bulundu. Bülent Ecevit, 1966 yılında CHP Genel Sekreterliği’ne, 1972’de ise Genel Başkanlığı’na seçildi. 12 Eylül 1980 askeri müdahalesi sonrasında Genel Başkanlık’tan ayrılan Ecevit, uzun süre siyasi yasaklı olarak siyasetten uzak yaşadı. Bu arada eşi Rahşan Ecevit, Demokratik Sol Parti’yi kurdu ve Genel Başkanlık görevini yürttü. 1987 yılında siyasi yasakların kalkmasıyla eşi Rahşan Ecevit’in yerine DSP Genel Başkanı oldu. Kısa bir süre sonra yapılan genel seçimlerde partisinin iyi sonuç alamaması üzerine görevinden ayrılan Ecevit, 1989 yılında yapılan olağanüstü kurultayda yeniden genel başkan seçildi.

Bülent Ecevit, 30 haziran 1997’de ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz başkanlığında kurulan 55. Hükümet’te Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı olarak görev yaptı. Bülent Ecevit, Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından 2 Aralık 1998 tarihinde 56. hükümeti kurmakla görevlendirildi, ancak 21 Aralık’ta hükümeti kurma çalışmalarında başarılı olamayarak görevi iade etti. Muğla Bağımsız Milletvekili Yalım Erez’in de hükümeti kurma çalışmalarında başarılı olamaması üzerine 56. hükümet’i kurma görevi 7 ocak 1999’da ikinci kez DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’e verildi. Azınlık hükümeti kuran Ecevit, 18 Nisan 1999 tarihine kadar Başbakanlık görevini yürttü.

18 Nisan seçimlerinde DSP’nin birinci parti çıkması üzerine Bülent Ecevit, MHP ve ANAP ile üçlü bir koalisyon kurdu. 3 Kasım 2002 seçimlerine kadar Başbakanlık görevini yürüten Bülent Ecevit’in son Başbakanlığı sırasında, 21 Şubat 2001 tarihinde Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi yaşandı. Ecevit, başbakanlığının son dönemlerinde sağlık sorunları da yaşadı. DSP’nin 3 Kasım seçimlerinde yüzde 1 oy alması üzerine Genel Başkanlık görevini bırakan Ecevit, Oran’daki kütüphane evinde Ulusal Uzmanlar Grubu ile birlikte çalışmalarını sürdürüyordu.

Siyasi kişiliğinin yanı sıra şair ve edebiyatçı kişiliğiyle de tanına Bülent Ecevit, şiir ve siyasi nitelikte kitaplar yazdı. Ecevit, bazı ünlü yazarların kitaplarını Türkçe’ye çevirdi. Ecevit’in şiirleri Almanya, Sovyetler Birliği, Romanya, Yugoslavya, Danimarka ve İsveç’te de yayınlandı. 1957’de ABD’de Harvard Üniversitesi’nde 8 ay incelemelerde bulunan Bülent Ecevıt, 1985 yılında Hamburg Üniversitesi’nde bir sömestr ders verdi. 12 Eylül sonrası dönemde, siyasal calışmalarını sürdürdüğü ve askeri yönetime muhalefet ettiği gerekçesiyle hakkında çok sayıda dava açılan Ecevit, üç kez hapse mahkum oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious