Flaş iddia! ABD, El Bab'a desteği artırdı

Flaş iddia! ABD, El Bab'a desteği artırdı.17616
  • Giriş : 10.01.2017 / 12:18:00

Amerika, Fırat Kalkanı Harekatı'na olan desteğini artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'nin sınır güvenliğini korumak için başlattığı Fırat Kalkanı Harekatı'na Amerika Birleşik Devletleri'nin desteğini artırdığı iddia edildi.

Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki koalisyon güçlerinin operasyona destek vermemesi İncirlik Üssü'nün kapatılamasını gündeme getirmişti.

Amerikan Washington Post gazetesi, ABD savaş uçaklarının Türkiye'nin Fırat Kalkanı Operasyonu'na destek için düzenli olarak havadan istihbarat keşfine başladığını yazdı.

Amerikan Washington Post gazetesine göre, Fırat Kalkanı Operasyonu'na artan destek, Türkiye ile ABD arasında haftalardır süren askeri ve diplomatik görüşmelerin ardından alındı.

Washington Post'un Beyaz Saray ve Pentagon yetkililerine dayandırdığı haberine göre, ABD ordusunun operasyona desteği, diğer Suriyeli gruplara verilen desteğe benzer olacak. Keşfe ek olarak hava operasyonları ve ekipman desteği de sağlanacak.

Gazetenin haberine göre özel operasyon birimi tarafından danışmanlık yardımı da söz konusu olabilecek.

Washington Post, Obama yönetiminin YPG'ye doğrudan silah yardımı için karar vermek üzere olduğunu yazdı.

Türkiye'ye desteğin, YPG'ye silah yardımıyla ilgili değerlendirmenin son aşamasında geldiğine dikkat çekildi.

Gazeteye göre çoğunluğunu YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne silah desteği, halen Irak üzerinden dolaylı olarak yapılıyor.

Washington Post, Obama yönetiminin önümüzdeki iki hafta içinde bir dizi ulusal güvenlik kararı alacağını da yazdı. Kürtlerin silahlandırılmasının da önemli kararlardan biri olduğu vurgulandı.

Haberde, Amerikan yönetiminin Türkiye'nin Suriye'de DAEŞ'e karşı giriştiği harekatten memnun olduğu ancak güneye doğru hızlı ilerlememesi yönünde tavsiye de bulunduğu ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*