FLAŞ! Irak'tan Türkiye'ye nota!

FLAŞ! Irak'tan Türkiye'ye nota!.21570
  • Giriş : 09.06.2007 / 12:15:00
  • Güncelleme : 09.06.2007 / 12:31:51

Irak yönetimi, Türk Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, nota verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak yönetimi, Türkiye'ye ülkenin kuzeyini bombaladığı gerekçesiyle nota verdi. Irak Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada "Dışişleri Bakanlığı Türkiye'nin Irak Büyükelçisine bir mektup ileterek, Dohuk ve Erbil civarında zarara, yangınlara ve halk arasında korkuya sebep olan bombardımanını protesto etmiştir" denildi. 
 
Bakanlık adına bir açıklama yapan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed El Hac Mahmud, bombalamaların durdurulmasını istediklerini belirtti. Hac Mahmud, bu tür hareketlerin "iki ulus arasındaki güvene zarar verdiğini ve dostluklarını olumsuz etkilediğini" ifade etti.

Bakanlıktan yapılan açıklama, ülkenin kuzeyindeki bombalamaların ilk kez "resmen doğrulanması" olarak yorumlandı.

BİR ÖNCEKİ HABER...

Irak yönetimi Kuzey Irak'a top ateşi yapıldığı iddiasıyla, Türk Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığı'na çağırarak, nota verdi.

Türkiye'de Kuzey Irak'a yönelik olası operasyon tartışılırken, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye'nin, Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı düzenleyeceği ''kuvvetli'' bir operasyonun, bölgesel gerginlikleri genişletme riskini beraberinde getirebileceğini söyledi.

Rice, Washington yönetiminin, Türkiye'nin sınırlı müdahalesini durdurmak için yapabileceğinin çok az olduğunu da ifade etti.

AP'nin haberine göre Rice, "Sınır ötesine kuvvetli bir hareket, hiç kimse için iyi değil" dedi. Rice, "Ne Irak için ne Türkiye için iyi" ifadesini de kullandı.

"Türk askeri Kuzey Irak'ta" iddiası

Associated Press (AP) haber ajansı 6 Haziran'da Türk ordusunun Irak sınırını geçerek Kuzey Irak'a girdiğini duyurmuştu. Türk güvenlik yetkililerine dayandırılan haberde, terör örgütü PKK'nın takip edildiği belirtilmişti.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ise, iddialar üzerine, ''Şu anda herhangi bir başka ülkeye giriş yok'' demişti.

ABD'li yetkililer konuya açıklık getirerek, Irak'ın kuzeyinde "yeni bir askeri hareketlilik olmadığını" bildirirken, Irak hükümeti de Irak'ın kuzeyinde Türk askerinin operasyon düzenlediğine ilişkin iddiaları doğrulamamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious