FLAŞ! İstanbul’da 5 katlı bina çöktü

FLAŞ! İstanbul’da 5 katlı bina çöktü.10079
  • Giriş : 21.02.2007 / 00:00:00

Zeytinburnu Çırpıcı Mahallesi 3. Taşocağı Caddesi, G7 Sokak, 42 numarada bulunan 5 katlı bir bina saat 00:50 sıralarından çöktü. 25 yaralı, 1 ölü var!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yıkılan binanın alt katında kahvehane işleten İlhan Karadeniz açıklama yaptı. İşte kahvehane işletmecisinin söyledikleri:

“Çatırdılar gelmeye başlayınca dışarıya çıktık. Çatırtılar biz çıkınca daha da yükseldi. Abim büyük bir soğukkanlılıkla kapıların zillerine bastı. Bizde pencerelere taş attık. Binadan dışarıya çıkardıklarımız oldu. Ama üsttekiler çıkamadı. Apartmanda 8 daire var. Ama iki tanesi boş. Almancılar. Almanya’da yaşıyorlar. Yazın geliyorlar. Ama alt kattakiler Doğulular. Kalabalıklar yani. Ama onların büyük bir bölümü çıktı. Yan binadakilerde bizim seslerle dışarıya çıktılar. Ben bu binada oturmuyorum. Kahvehaneyi işletiyorum. Kahvehanede ben, babam, abim ve kardeşim vardık. Patlama olmadı”

"ÖLÜ SAYISI 1"

İstanbul Valisi Muammer Güler ölü sayısının iki değil, bir olduğunu söyledi. Güler, öldüğü söylenen ikinci kişinin ölmediğini, ağır yaralı olduğunu, enkazdan 26 kişinin kurtarıldığını bildirdi.

Görgü tanıkları binanın 1999 depreminde hasar gördüğünü iddia ediyorlar. Ayrıca görgü tanıklarından biriside binanın üzerine bir çarpı atıldığı ileri sürüldü. Marmara depreminden sonra hasarlı binalara çarpı işareti koyulmuştu.

"BİNADAN ÇATIRTI SESLERİ GELDİ"

Bina yıkılmadan önce kahvehanede temizlik yapıldığı ve o sırada çatırtı sesleri geldiği ileri sürüldü. Bu çatırtıları duyan kahvehane çalışanlarının kapı zillerine basmak sureti ile apartman halkını uyardığı da gelen iddialar arasında yer alıyor.

Alınan son bilgilere göre 13-14 yaşlarında Murat Demir isminde bir çocuk daha kurtarıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, binanın alt katının 10 yıl boyunca fırın olarak kullanıldığını belirtti. Topbaş, fırının bacasından kaynaklanan ısınının kolanları yormuş olabileceğine değindi.

Topbaş yıkılan binanın daha önce yıkılması planlanan 16 bin binanın sonlarında yer aldığını söyledi.

YARALI İSİMLERİ:

Çapa Hastanesine kaldırılan yaralı isimleri:
Emrah Aydın, Emin Demir, Deniz Demir, Vahap Yıldız

Avrasya Hastanesine kaldırılan yaralı isimleri:
Hülya Üz, Bahar Demir, Hikmet Demir, Gülhan Demir, Zelda Demir, İdris Güneş. Bu hastanedeki Kaside Demir ismindeki kadın yaşamını kaybetti.

Bakırköy Devlet Hastanesine kaldırılan yaralı isimleri:
Mesut Yıldırım, Abdusselam Güneş, Şeker Demir

Diğer yaralılar:
Mehmet Sait Yıldırım, Seyran Güneş

HEKİMİN AĞZINDAN İLK BİLGİLER

Yaralıların kaldırıldığı Avrasya Hastanesinin Başhekim Yardımcısı SKY TÜRK’e açıklama yaptı: “Yaralıların durumu gayet iyi. En çok Demir ailesinden yaralı var. Hastanemizde toplam 6 yaralı var, bunların 4’ü Demir ailesinden. Yaralarının bir tanesinin ayağında kırık var. Demir ailesinden Kaside Demir yaşamını kaybetti.”

İSTANBUL VALİSİNDEN İKİNCİ AÇIKLAMA:

"Binadan 16 kişi çıkarıldı. İçlerinden kadın olan birisi yaşamını kaybetti." Vali Güler, muhtarlık kayıtlarına göre binada bulunan 8 dairede 27 vatandaşın yaşadığını söyledi.

ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANI KONUŞTU

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın da bir açıklama yaptı. Açıklama şu şekilde: “Bina 1987 yılında yapılmış. Ruhsatı var. Bodrum katla beraber 6 kat. Birinci kat kahvehane olarak kullanılıyormuş. Daha önce ise bir fırınmış. Binanın dış görüntüsü çok güzel. Marmara depreminde hasar görmemiş. Kahvehaneye muhabbet etmek, çay içmek için gelirdim. Daha önce hasarlı diye bir şikâyet almamıştım. Yaralılardan bir kadın yaşamını kaybetti.”

AKUT’TAN AÇIKLAMA

AKUT’tan yapılan açıklamaya göre enkaz üzerindeki herkes aşağıya indirildi. Kurtarma köpekleriyle arama yapılıyor. Kurtarma çalışmaları daha planlı yapılıyor.

VALİNİN İLK AÇIKLAMASI: İstanbul Valisi Muammer Güler basın mensuplarına bir açıklama yaptı. Güler: "On iki yaralı var ve bu yaralılar merdiven boşluğundan kurtarıldı. Enkaz altında kalanlar hâla var. Çalışmalar sürüyor. Ölü yok ama yaralılardan bir tanesinin durumu ağır. Binanın yıkılması muhtemel bir binaysa burada oturulmaması lazımdı. Binanının oturulamaz raporu var mı inceleyeceğiz"

AŞAĞIDAKİ HABER DERLENMİŞ BİLGİLERDEN OLUŞMAKTADIR

Yapılan ilk açıklamalara göre çöken 5 katlı binada bulunan 10 dairenin tamamının dolu olduğu öğrenildi. Binanın neden çöktüğü ise bilinmiyor. İddialar arasında binanın 8-10-15 daireden oluştuğu şeklinde çelişkili haberler var.

Çalışmayı olay yerinden takip eden İstanbul Valisi Muammer Güler yaralı olarak çıkarılanların sayısının 25’e ulaştığını içlerinden ismi Kaside Demir olan bir kişinin yaşamını kaybettiğini belirtti. Çöken binanın sokağında elektriklerde güvenlik nedeni ile kesildi. Bölgeye çok sayıda polis ekipleri sevk edildi.

Bölgeye sevk edilen ambulanslar yaralıları şuanda hastanelere taşıyorlar. İtfaiye ekipleri ise enkaz kaldırma çalışmalarını başlattılar.

İlk kurtarma işlemlerinin ardından enkazda kalmış olması muhtemel kişilere ulaşabilmek amacıyla arama kurtarma ekipleri enkazda dinlemek yapacak. Bu amaçla olay mahallinde toplanan kalabalık çevreden uzaklaştırılıyor. İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah olay yerine gelerek incelemelerde bulundu.

Binanın çökmesinin hemen ardından mahalle sakinlerinin çöken binanın üzerine çıktığı görüldü. Sivil savunma ekipleri ilerleyen dakikalarda aramaları kurtarma köpekleri ile sürdürecek. Tedbir amacıyla çöken binanın yanındaki binalarda şuan boşaltılmış durumda.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Aydın yaptığı açıklamada binanın dış görünüşünün gayet güzel olduğunu, eski bir bina olmadığını ve herhangi bir hasar raporu almadığını söyledi. Ve binada 8 dairenin olduğu da belediye başkanının söylemleri arasıda.

İDDİALAR

— Akşam Gazetesi muhabirinin verdiği bilgiye göre çöken binanın daha önce Büyükşehir Belediyesi tarafından boşaltılmak istendiği, fakat bazı ailelerin buna müdahale ettiği öğrenildi.

— Cihan Haber Ajansı muhabirinin verdiği bilgiye göre ise çöken binanın altında ölenler var. Çıkarılan yaralıların çoğu kadın ve çocuklardan oluşuyor.

— İddialara göre binanın en alt katının kahvehane olarak kullanıldığı ve kahvehane sahibinin bu gece binanın çökeceğinden şüphelendiğini söylediği, apartman sakinlerinin buna aldırmadığı duyuldu.

— Çevre sakinlerinin iddiaları da, çöken binanın altında eskiden bir fırın olduğu ve fırından dolayı binanın demirlerinin çürüdüğü ve çökmenin o yüzden olduğu yönünde.

Polis olay yerinde insanları uzaklaştırıyor. İtfaiye ekipleride yan binalarında çökme ihtimalinden dolayı endişeyle enkazı kaldırmaya çalışıyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious