FLAŞ! Saddam’a idam cezası verildi

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Irak’ın Duceyl kasabasında 148 Şiiyi öldürmek ve insanlığa karşı suç işlemekle yargılanan Irak’ın Devrik ldieri Saddam Hüseyin’e idam cezası verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Davanın karar duruşmasında ilk karar eski Irak Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan hakkında çıktı. Ramazan ömür boyu hapse mahkum oldu. Davada yargılanan üç kişi 15 yıl hapse mahkum olurken ilk ağır ceza, Awad Hamal El Bandar’a geldi. Bandar hakkında idam cezası verildi. Bandar’ın arkasından Saddam hakkındaki karar açıklandı. Saddam’ın asılarak idam edilmesine karar verildi.

Saddam Hüseyin’in üvey kardeşi Barzan İbrahim El Tikriti de Duceyl davasında ölüm cezasına çarptırıldı.

Bağdat’ta, Saddam hakkında verilecek karar nedeniyle, şimdiye kadarki en büyük güvenlik önlemleri alınırken, Amerikalı ve Iraklı askerler, ana yollarda yeni kontrol noktaları oluşturdular ve devriye sayılarını artırdılar. Tüm askeri personelin izinleri kaldırılırken, izindeki askerler göreve çağrıldı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

Yine güvenlik önlemi olarak, başkent Bağdat, Bağdat eyaleti, Saddam’ın doğum yeri Tikrit kentinin bulunduğu Selahaddin eyaleti ile Diyala ve Anbar eyaletlerinde 12 saat sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak bu sabah saat 06.00’dan, akşam 18.00’e kadar sürecek. Bağdat Havalimanı da ulaşıma kapandı.

Polis yetkilisi Abdülkerim Halif, "Bu olayı kullanmak isteyenleri, vereceğimiz karşılığın çok sert olacağı konusunda uyarıyoruz" dedi.

Yargıcın idam cezasını uygun görmesi halinde şiddetin daha da artmasından endişe duyuluyor. İdam cezasının verilmesinin ardından Sünnilerin şiddet olaylarını artıracağı öngörülüyor.

Saddam’ın savunma ekibi, Duceyl katliamıyla ilgili davada kararın, daha çok şiddete neden olacağı gerekçesiyle ertelenmesini istemişti. İdam kararının verilmesi halinde bölgede daha önce görülmemiş bir felakete tanık olunacağı ve çok kan akacağı uyarısında bulunan savunma ekibinin başındaki avukat Halil el Duleymi, "Savunma haklarımızın ihlal edildiği, müvekkillerimize tam yasal savunma hakkının tanınmadığı bir davada savunmamızı tamamlamak için, en az iki ay erteleme gerekir" diye konuştu.

Duleymi, Saddam kararının zamanlamasının, Başkan George Bush’un seçim yatırımı olduğunu söyledi. Duleymi, Saddam kararının, Bush’un popülaritesini artırmayı ve salı günü yapılacak ara seçimler öncesi şansını yükseltmeyi amaçladığına inandığını belirtti.Mahkemenin siyasi ve olumsuz bir karar vermesi halinde, itiraz edeceklerini belirten Duleymi, idam kararının verilmesine şaşırmayacağını çünkü bunun, bir yıllık bir adaletsizliğin sonucu olacağını savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious