Flistin'e Konya'dan destek

  • Giriş : 23.07.2006 / 00:00:00

Mazlum Der Konya Şubesi tarafından düzenlenen "Filistinle dayanışma" mitingi Atatürk Kız Lisesi önünde gerçekleştirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Konuşmacılar alanı dolduranların sık sık attığı sloganlar yüzünden konuşmalarını güçlükle tamamlarken, yaklaşık 2 saat süren miting olaysız sona erdi.

Mazlum Der Konya Şubesi tarafından organize edilen Mitinge Mazlum Der Genel Başkanı Ayhan Bilge'nin yanı sıra Mazlum Der kurucularından olan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak da katıldı. Kuran-ı Kerim'in okunması ile başlayan mitinge aşırı sıcağa rağmen yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Mitingde ilk olarak kürsüye gelen Mazlum Der Konya Şube Başkanı Mustafa Akmeşe, Filistin ve Lübnan'da yaşanan İsrail zulmünün tüm İslam aleminin hedef alınarak yapıldığına dikkat çekti. Filistin'de İsrail saldırılarında hayatını kaybedenlerin arasında çocuk ve kadınların bulunduğuna da dikkat çeken Akmeşe "Olmadık zulümler yaptılar. Milyonlarca Filistinli'yi komşu ülkelerde Beyrut'ta, Ürdün'de, Suriye'de kamplarda yaşamaya mecbur kıldılar. Yetmedi en gelişmiş silahların namlularını bu masum halkın üzerine doğrulttular. İsrail, Filistin ve Lübnan'a kan kustururken İsrail saldırılarına karşı küçücük çocuklar bile ellerine aldıkları sapanlarla karşılık verirken birileri halen bu olayda her iki tarafın da haklı olduğunu söyleyip kendilerince hakemlik yapıyorlar." dedi.

Alanı dolduran binlerce insan "Kahrolsun siyonistler, Filistin İsraile mezar olacak", "Müminler kardeştir işbirlikçiler kalleştir", "Oluk oluk kan aksa özgür kalacak Mescid-i Aksa" sloganları ile İsrail katliamına karşı tepkilerini dile getirdi. Akmeşenin ardından kürsüye gelen Mazlum Der Genel Başkanı Ayhan Bilge de yapılan bu mitingnle Filistin'e olan desteğin gösterildiğini belirterek "Birileri gibi bu vahşeti geriden izleyip ah vah demek bize yakışmaz. Alanları doldurup tepkimizi dile getirmek de çözüm değil. Ancak insanlık görevimizin asgarisi olan bu mitingler bizim Filistin'e olan bağlılığımızı ve dostluğumuz gösterir." dedi. Alanda bulunan bazı gruplarda siyasi parti bayraklarını gören Mazlum Der Genel Başkanı Ayhan Bilge "Eğer bu mitinglere parti ve dernek bayrakları ile geliniyorsa vay halimize ki amacımıza uygun işler yapamıyoruz. Şu anda görülen bu parti bayrakları bizim bölünmüşlüğümüzün en bariz göstergesidir. Müslümanlığın partisi vahşete dur demenin siyasi düşüncesi olmaz." diyerek tepkisini ortaya koydu.

Kürsüye son olarak gelen Mazlum Der kurucularından Gazeteci Yazar Abdurrahman Dilipak "İsrail'de yaşanan zulme sizin yani bizim yani müminlerin dur demesi gerekir" diyerek sözlerine başladı. Dilipak, Filistin'de ve Lübnan'da yaşanan vahşeti kimin desteklediğinin gün gibi ortada olduğunu da belirterek "Bu yaşanan vahşet, İsrail'in çok güçlü bir devlet olmasından değil, Müslümanların cahilliği ve tefrikasından kaynaklanıyor." dedi. Dilipak, bir ayet meali vererek "Ayet şöyle der: 'Hak geldi, batıl zail oldu.' Yani bu şu anlama gelir: Karanlık aydınlığın yokluğudur. Karanlık diye bir şey yok. Bunun için haksızlıklara zulme ve sömürüye karşı yeryüzünde savaşmanız gerekiyor." dedi.

Miting, İsrail saldırılarında Filistin ve Lübnan'da hayatını kaybedenler için okunan duanın ardından olaysız bir şekilde son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious