Florida galibi McCain

Florida galibi McCain.14055
  • Giriş : 30.01.2008 / 12:41:00
  • Güncelleme : 30.01.2008 / 12:44:01

John McCain, “Bu netice birşeyi kanıtlıyor; partiyi birleştirebilecek muhafazakar lider benim. Daha gidecek yolumuz var, ama sonuca yaklaştık” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

John McCain, “Bu netice birşeyi kanıtlıyor; partiyi birleştirebilecek muhafazakar lider benim. Daha gidecek yolumuz var, ama sonuca yaklaştık” dedi. Bozguna uğrayan New York eski belediye başkanı Rudy Giuliani ise çekilerek McCain’e destek verebilir.

ABD’de başkanlık yarışında Cumhuriyetçi Parti’nin Florida eyaletinde düzenlediği önseçimde senatör John McCain, rakipleri önünde büyük bir zafer kazanarak partisindeki en iddialı aday konumuna ulaştı.

McCain, Florida önseçiminde kullanılan oyların yüzde 36’sını kazanırken, en önemli rakibi konumundaki Massachusetts eyaletinin eski valisi Mitt Romney, yüzde 31’de kaldı.

Daha önceki önseçimlerin hiçbiri için kampanya düzenlemeyen ve ilk olarak Florida ön seçimine büyük önem veren New York’un eski belediye başkanı Rudy Giuliani ise yüzde 15 oranında oy alarak bozguna uğradı.

Diğer iki aday Mike Huckabee ve Ron Paul ise daha da geride kaldı. Bu isimlerden Huckabee, aldığı başarısız sonuca karşın çekilmeyeceğini duyurdu.

Cumhuriyetçi Parti’nin bazı yetkilileri, Giuliani’nin Florida yenilgisinin ardından çekilmeye hazırlandığını bildirdiler. Bu yetkililere göre Giuliani, desteğini McCain’den yana açıklayacak.

Bu sonuçların ardından gecenin galibi John McCain, “Bu netice birşeyi kanıtlıyor; partiyi birleştirebilecek muhafazakar lider benim. Daha gidecek yolumuz var, ancak sonuca yaklaştık” dedi.

72 yaşındaki senatör McCain, ulusal güvenlik ve dış politika konularındaki deneyimiyle tanınıyor.

DEMOKRATLARIN SEMBOLİK GALİBİ HILLARY
Demokrat Parti’de ise sembolik nitelikte düzenlenen ve pratikte sonuçlarının değerlendirilmeyeceği Florida önseçiminde, bu eyalette kampanya yapan tek aday olan senator Hillary Clinton kazandı.

Ancak bu sonuc, rakibi senatör Barack Obama karşısında Clinton’a bir avantaj sağlamayacak.

Florida’nin ardından ABD’de bütün gözler, 22 eyalette birden ön seçimin yapılacağı ve “Süper Salı” olarak adlandırılan 5 Şubat’a çevrildi. 5 Şubat’ta rakiplerine üstünlük sağlayacak Cumhuriyetçi ve Demokrat adayların, kasım ayında yapılacak başkanlık seçiminde partilerini temsil etme yönünde büyük avantaj kazanması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious