Florida'da eski mahkumlara oy hakkı

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Amerika'nın Florida eyaletinde mahkûmlara, mahkûmiyetlerinden sonra yeniden oy kullanabilme hakkı tanındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eyalet Valisi Charlie Crist'ın girişimiyle, Eyalet Af Kurulu, mahkumiyet yaşayanların vatandaşlık haklarını askıya alan kuralları değiştirdi. Kurulda 1'e karşı 3 oyla kabul edilen yeni düzenlemeyle, mahkumların oy hakları başta olmak üzere sivil haklarını yeniden kazanmaları kolaylaştırılıyor.

Florida, bu değişiklikle Kentucky ve Virginia eyaletleriyle beraber mahkumiyetten sonra vatandaşlık hakkı kazanmayı başvuruya bağlayan 3 eyaletten biri oldu. Diğer eyaletlerdeyse, mahkumiyet sona erdikten sonra haklar kendiliğinden tesis edilmiş oluyor. Florida mevcut 950 bin eski mahkumuyla birinci sırada yer alıyor.

Eyalette mahkumiyet yaşayanların büyük bir çoğunluğuysa siyahlardan oluşuyor. 2000 başkanlık seçimlerinde ilgili yasak yüzünden yaşanan karışıklık da Başkan Bush'a az bir çoğunlukla kazanarak ABD başkanlığına giden yolu açınca, tartışmalara neden olmuştu.

Önceki düzenlemede, mahkumiyeti bitenler oy hakkının ve sivil haklarının yeniden tesisi için, Eyalet Af Kuruluna başvuruda bulunuyorlardı. Kurulun, başvuru sahipleriyle tek tek görüşmesi nedeniyle, mahkumların oy haklarını kazanmaları yıllar sürüyordu.

Değişikliğe göre adam öldürme, adam öldürmeye teşebbüs gibi ağır suçlarla mahkum olanlarsa değişiklikten yararlanamayacak.

Vali Crist, oy hakkı, kamu görevi hakkı ve jüri üyeliğinin, demokratik toplumun parçası olmanın temeli olduğunu söyledi. Değişiklik, bir başka vatandaşlık hakkı olan silah taşıma hakkını içermiyor. Bu hakkı kazanmak isteyen eski mahkumların, önceki düzenlemede olduğu gibi kurul kararına ihtiyaçları olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious