Fly Air, yurtiçi seferlerini durdurdu

Fly Air, yurtiçi seferlerini durdurdu.15217
  • Giriş : 12.09.2006 / 00:00:00

Türk Hava Yolları'nın, düşük maliyetli uluslararası havayolu şirketleriyle rekabet edebilmek için geliştirdiği markası THY-2 (Turkish Express)

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İç hatlarda tarifeli uçuş yapan 5 özel şirketten biri olan Fly Air, ‘rekabet daha da zorlaşacak' gerekçesiyle yurtiçi seferlerini askıya aldı. Çalışanlarını ücretli izne ayıran şirket, 4 uçağını da Suudi Arabistan Hava Yolları'na kiraladı. Kararı Zaman'a değerlendiren Fly Air Ticaret Müdürü Serhan Özsoysal, düşük fiyatlı iç hat uçuşlarının maliyetleri karşılayamadığına dikkat çekerek, “THY 2'nin de pazara girmesiyle oluşacak rekabette yer almak istemiyoruz.” dedi. Petrol fiyatlarındaki artışın maliyetleri yükselttiğini söyleyen Özsoysal, THY 2'nin iç hatlara girmesinin ise bardağı taşıran son damla olduğunu kaydetti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da THY'nin yeni kuracağı şirketle iç hatlarda uçmasını doğru bulmuyor. Yıldırım, "Böyle bir şey yanlış olur. Detaylarını ilgililerden öğreneceğim." açıklamasını yaptı.

Özel havayollarıyla iç hatlarda rekabette geri kalan Türk Hava Yolları, sene sonuna kadar yeni markası Turkish Express’i faaliyete geçirerek, bu açığını kapatmayı hedefliyor. THY-2 diye adlandırılan şirket, seferlere önce Sabiha Gökçen Hava Limanı’ndan başlayacak. Daha sonra Atatürk Hava Limanı’ndan da yurtiçi tarifeli uçuşlara başlayacak şirket, kapsama alanını dış hatlarla genişletecek. THY, ortağı olduğu SunExpress Hava Yolları’nın İzmir merkezli iç hat uçuşlarıyla yurtiçi rekabeti başlatmıştı. Turkish Express için hummalı bir çalışma yürütülürken, uçuşlara ilk etapta 4 uçakla başlanacak. Sayı yaz sezonunda 6’ya çıkarılacak. Ancak özel havayolu şirketleri, THY’nin bu fikrini hayata geçirmesine sıcak bakmıyor. Bu konudaki ilk tepki Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın Bölgesel Havacılık Projesi’ni hayata geçiren ilk özel havayolu şirketi Fly Air’den geldi. Şirket iç hat uçuşlarını askıya alma kararı verdi. Ekim 2003’te başladıkları iç hat uçuşlarında bugüne kadar yaklaşık 3 bin sefer yapıp 350 bin yolcu taşıdıkları bilgisini veren şirketin ticaret müdürü Serhan Özsoysal, bundan sonra ellerinde kalan tek uçakla, Kuzey Irak, Polonya, Hollanda, Avusturya ve Balkan ülkelerine sefer düzenleyeceklerini söyledi. Fly, umre ve hac organizasyonları için 298 koltuklu 2 adet Airbus 300 tipi uçağı Saudia’ya kiraya verdi. Firma, üç hafta içinde 2 uçağını daha aynı havayolu şirketinin kullanımına tahsis edecek. Çalışanlar da ücretsiz izne ayıracak.

Sektörün diğer oyuncuları da THY’nin ikinci şirketinden kaygı duyuyor. “THY’nin yurtdışında daha çok noktaya uçması gerekir.” diyen Onur Air Genel Müdürü Şahabettin Bolukçu, kamu devinin maliyetli havayolu şirketi gibi davranarak özel havayolları ile rekabete girmesine bir anlam veremediğini ifade etti. Bolukçu, THY-2’nin iç hatlara başlamasıyla birlikte, bugüne kadar 9 milyonun üzerinde yolcu taşıyan ve 450 milyon doları aşan ciroya sahip özel havayollarının sıkıntılı bir döneme gireceğini söyledi. ETS Tur ve Atlasjet Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, yeni oyuncuyla birlikte artık, ‘iyi fiyatla yüksek doluluğa ulaşan ve işine hakim olan havayollarının’ ayakta kalabileceğini kaydetti. Ersoy, şirket olarak THY’den bu tür bir atılımı beklediklerini belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “THY, promosyonlar konusunda ikinci markayı kullanır, asıl şirketini de güçlendirirse iyi bir iş yapar. Her iki markayı da rekabete sokarsa ikisine de yazık olur. Biz ise düşük maliyetli hatlarda ısrarcı olmayacağız. Daha temkinli olmak durumundayız. Hazıra dağ dayanmaz. Bu yüzden ikinci marka, özel havayollarını bir hayli zorlayacak.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious