Focus: "İsrailli oyunculara saldırıyı Almanlar düzenledi"

Focus:
  • Giriş : 20.04.2008 / 04:14:00
  • Güncelleme : 21.04.2008 / 13:45:45

Focus dergisine göre, 1972 Münih Olimpiyatları'nda İsrailli oyunculara saldırıyı Alman istihbaratı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

1972 Münih Olimpiyatları'nda İsrailli sporculara yönelik suikastı düzenleyenler arasında, Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı adına çalışan bir ajanın da olduğu iddia edildi.

Almanya'nın önde gelen siyasi dergilerinden Focus, Anayasayı Koruma Teşkilatı, Federal Emniyet Dairesi ve Federal Başsavcılığı'nın gizli belgelerine dayanarak verdiği haberde bu kişinin Filistin Kurtuluş Örgütü'nün eski güvenlik şefi Atef Bseiso olduğunu yazdı.

İddialara göre, Bseiso, yıllarca Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı'na
Filistin gerilla gruplarının yapıları ve planları hakkında istihbarat sağladı.

Bseiso, 1992'nin haziran ayında Paris'te öldürüldü. Fransız hakim Jean Luis Brugiere cinayette İsrail gizli servisi Mossad'ın parmağı olduğu sonucuna vardı.

Bseiso'nun öldürülmeden 3 gün önce Alman Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın Başkanı Klaus Grünewald ile buluştuğunu yazan Focus dergisi, bu buluşmada Bseiso'nun "Abu Nidal" adlı örgütün Almanya'daki silah deposuyla ilgili Grünewald'a bilgi verdiğini ancak bu istihbaratların doğru çıkmadığını öne sürdü.

1972 yılında olimpiyatlarda "Kara Eylül" adlı Filistin terör grubunun gerçekleştirdiği suikastte 11 İsrailli sporcunun yanısıra bir Alman polisi hayatını kaybetmiş 5 terörist de ölü ele geçirilmişti.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious