Folklor kursunda Fransız kursiyer

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Kocaeli'ne bağlı Gebze ilçesinde öğretmenlik yapan Fransız dili öğretmeni Christelle Mignot, katıldığı belediyenin folklor kursunda Türk kültürüne hayranlığını gizleyemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gebze Belediyesi Güzel Sanatlar ve Meslek Edindirme kursları kapsamında açılan folklor kursuna katılan Mignot, Türkiye'de staj için bulunduğunu ve Fransızca öğretmenliği yaptığını belirterek, "Daha önce Avusturya ve Meksika gibi ülkelerde de öğretmenlik yaptım. Türkiye'de olmaktan çok mutluyum.Türkiye çok güzel bir ülke. İnsanları da misafirperver ve yardımsever. Özellikle İstanbul'u çok güzel buldum. Ancak Gebze halkı İstanbul halkından daha sıcak kanlı ve yardımsever" diye konuştu.

Türkiye'de kaldığı süre içinde Türk kültürünü daha yakından tanımak istediğini kaydeden Christelle Mignot, Türk Halk oyunlarının çok ilgisini çektiğini ifade ederek, özellikle Karadeniz folklorünü çok beğendiğini söyledi. Türk kültürünü daha insana yakın, candan olduğunu belirten Mignot, "Çok zengin bir kültürünüz var. Her gün yeni güzel şeyler öğreniyorum. Özellikle Türk arkadaşlarımın candan yaklaşımları beni çok etkiledi. Avrupa'nın bireyselleşmiş kültürüne karşın, Türk kültüründeki çeşitlilik onu daha zengin kılıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious