Fonksiyonel tekstile yöneldik

  • Giriş : 04.09.2006 / 00:00:00

Kir tutmayan, çabuk kuruyan, ıslanmayan, terletmeyen ürünler, geleneksel ürünlere göre yüzde 40 katma değer yaratıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik ModelleriTekstil üretiminde yeni bir çağ başlatan fonksiyonel ürünler yerli firmaların yeni gözdesi oldu.

Tekstilde katma değeri düşük ürünlerin Çin ve Hindistan gibi ülkelerde üretimi daha karlı hale gelince, yerli tekstil firmaları fonksiyonel tekstil üretimine yöneldiler. Artık terletmeyen, kir tutmayan, çabuk kuruyan, ıslanmayan, antibakteriyel ve daha nice niteliklere sahip akıllı ürünler hayatımızda olacak.

Fiyat açısından yüzde 40 katma değer yaratan ürünlerin üretimi için sadece bu teknolojiyi kullanacak alt yapıyı kurmak yeterli. CNBC-e’ye bilgi veren Türkiye Giyim Sanayicileri Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Kumbaracı, Türk firmalarının bu alt yapıya sahip olduğunu belirtiyor.

İnşaattan sağlığa kadar pek çok sektöre uygulanabilen fonksiyonel ürünler hayatı kolaylaştırıyor. Üstelik, yıkamada yüzde 30 deterjan tasarrufu sağlıyor.

Kimyasalların nano teknoloji sayesinde kumaşa uygulanmasıyla üretilen ürünler inşaatta yalıtım malzemesi, askeri hizmette çok katmanlı nefes alabilen kumaşlar, outdoor sporlarında su geçirmeyen ve vücut ısısını 37 derecede tutabilen kumaşlar olarak kullanılabiliyor.

Fonksiyonel tekstil ürünlerinde pek çok çeşit var. İlk olarak yerleştiren kimyasal topçuklarla ayak kokusunu önleyici çoraplar, selülit oluşumunu önleyici taytlar üretilebiliyor. Tekstilde çağ açan bu ürünler, konforun yanı sıra hijyen de sağlıyor.

ABD, Almanya, İsviçre’den ithal edilen kimyasallarla üretilen ürünler hastaneler ve eczanelerde çok sık kullanılıyor. Anti allerjik, anti bakteriyel, ürünler, yoğun bakım hastalarının kıyafetlerinde, ameliyat önlüklerinde kullanılıyor.

CNBC-e’nin sorularını yanıtlayan Deba Tekstil Genel Müdürü Duru Güneri, bu ürünleri “geleceğin tekstil ürünleri” olarak tanımlıyor. Güneri, piyasada bu ürünlerin yayılması ile birlikte pek çok firmanın bu tarz üretime yöneleceğini savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious