Food Product 2009 fuarı 4 Şubat'ta!

Food Product 2009 fuarı 4 Şubat'ta!.18608
  • Giriş : 29.01.2009 / 15:49:00

Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım Anonim Şirketi (ANFAŞ) tarafından 16'ncısı düzenlenen Akdeniz Uluslararası Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı ''Food Product 2009'' 4 Şubat'ta açılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çalık, sektör temsilcilerinin katılımıyla birlikte fuar tanıtım toplantısı düzenledi. Küresel krize rağmen Food Product 2009 Fuarı'na geçen yıla göre katılımın daha yüksek olduğunu belirten Çalık, fuara, Rusya, Moldova, Kuveyt ve Filistin'den alım heyetleriyle Yunanistan, İran, Hollanda, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ukrayna, Kazakistan, Azerbaycan, Filistin, Katar, İngiltere, Ukrayna, Suriye, KKTC, Bulgaristan, Hindistan, Tunus ve Almanya'dan profesyonel ziyaretçilerin katılacağını bildirdi. Çalık, şöyle konuştu:

''Food Product Fuarı, Antalya'nın ve Türkiye'nin sınırlarını aşarak uluslararası hale geldi. Yiyecek, içeçek sektörü ve turizm sektörlerini buluşturma noktası oldu. Gıda, ağırlama, konaklama, restoran sektörlerine ve turizme sağladığı katkılarla Türkiye'nin en kapsamlı ve en geniş katılımlı yiyecek içecek fuarı haline geldi. Kriz ortamında büyük bir fuar düzenlemek cesaret işi. Fuar sadece Türkiye değil, Ortadoğu ve Akdeniz bölge ülkelerinin turizm ve yiyecek-içecek sektörlerine hitap ediyor.''

Çalık, fuara Anadolu, Avrupa ve Ortadoğu ülkelerindeki oteller, restoranlar, fast-foodlar, barlar, kafeteryalar, pastane zincirleri, süpermarketler, gıda toptancıları, üniversiteler, okul kantinleri, resmi kurumlar, hastaneler, öğrenci yurtları, orduevleri, yemek fabrikaları ve tüm yiyecek içecek profesyonellerinin katılacağını kaydetti.

-TARIM İL MÜDÜRÜ ERÇİN-

Antalya Tarım İl Müdürü Bedrullah Erçin de, Food Product Fuarı'nın her yıl genişleyerek daha da büyüdüğünü ve marka haline geldiğini söyledi. Kriz döneminde, marka haline gelen fuarın hem gıda hem de turizm sektörüne önemli katkılar yaptığına dikkati çeken Erçin, ''Bu fuar, Antalya ve Türkiye'ye değil, dünyaya hitap ediyor. Antalya sadece tarımsal üretimi ve turizmi ile değil gıda sektöründeki en büyük fuarıyla da cazibesini sürdürüyor'' dedi.

2009 yılının ''Gıda Yılı' olarak belirlendiğini anlatan Erçin, fuar öncesi 2 Şubat tarihinde Antalya'da Tarım İl Müdürlükleri Bitki koruma ve İl Kontrol Şube Müdürleri toplantısı düzenleneceğini sözlerine ekledi.

-YİY-DER BAŞKANI AYDIN ÖZDEMİR-

Yiyecek İçecek Yöneticileri Derneği (YİY-DER) Başkanı Aydın Özdemir, ANFAŞ tarafından düzenlenen, yaş sebze meyve fuarı ve Food Product Fuarları ile Türkiye'nin gıda ve tarım sektöründe ne kadar önemli bir ülke olduğunun dünyaya gösterildiğini söyledi. Özellikle Antalya'daki otellerde yiyecek ve içeceklerin turistlerin beğenisini kazandığını vurgulayan Özdemir, şunları kaydetti:

''Otellerimiz yiyecek ve içecekleriyle, tüm gıda sektörüyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisi çekiyor. Turistlerin çoğu otellerdeki yiyecek ve içeceklerden memnun kalarak tekrar tekrar ülkemize geliyor. Otellerimizde gıda hijyeni üst seviyelerde bulunuyor. Usta aşçılarımızın gayretleriyle Türk mutfağı tanıtılıyor. Antalya, uluslararası gastronomi merkezi olmaya gidiyor.''

-BARMENLER YARIŞMASI VE AŞÇILAR FESTİVALİ-

Fuarda, Türkiye'de görevli barmenler için ''Türkiye Yaratıcı Barmenler'' yarışması düzenlenecek. Barmenler, fuar boyunca ziyaretçilere kişisel yeteneklerini gösterecek. Yarışmaya 120 barmen katılacak. Yarışmacılar, rakı, viski, cin, votka ve kahve tabanlı yaratıcı kokteyl ile şov sanatı olmak üzere iki dalda yarışacak.

Türkiye Aşçılar Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Aşçılar Birliği Başkanı Fahir Telli de, geçtiğimiz hafta Uluslararası Akdeniz Turistik İşletmeler Donanımı, Tekstil, Dekorasyon ve Servis Ekipmanları İhtisas Fuarı'nda düzenlenen aşçılar yarışmasının önümüzdeki yıllardan itibaren ''Uluslararası Aşçılar Festivali''ne dönüştürmek için girişimlerde bulunduklarını bildirdi.

Dünya Aşçılar Birliği'ni ANFAŞ gıda sektörüyle ilgili fuarlara davet edeceklerini ifade eden Telli, ''Altın Kep Aşçılar yarışması Altın Portakal Film Festivali gibi uluslararası düzeye çıkıyor. Altın Kep Aşçılar Yarışması, Uluslararası Aşçılar Festivali'ne dönüştürülecek'' diye konuştu.

16. Akdeniz Uluslararası Yiyecek ve İçecek İhtisas Fuarı'na, yurt içi ve yurt dışından 304 firma katılacak. Fuara 40 bin profesyonelin ziyaret etmesi hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*