For You halka arza hazırlanıyor

For You halka arza hazırlanıyor.12930
  • Giriş : 03.03.2008 / 09:52:00

Bakım ve kozmetik ürünleri pazarlayan perakende şirketi For You, 2 yıl içerisinde borsaya gelecek

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Aziz Zapsu’nun yönetim kurulu başkanı olduğu perakende şirketi For You’nun kurucu ortaklarından Mehmet Sağıroğlu, şirketin şu anda 185 olan mağazası sayısını 500’e çıkardıktan sonra halka açılacağını söyledi


BİM’in kurucusu Aziz Zapsu’nun geliştirdiği bakım ve kozmetik ürünleri pazarlayan perakende şirketi For You, 2-3 yıl içinde 500 mağazaya ulaşarak halka açılmayı planlıyor.
For You’nun kurucu Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Sağıroğlu, şirketin şu anda 185 mağazası bulunduğunu, 2-3 yıl içinde 500 mağazaya ulaşarak halka açılmayı planladıklarını söyledi. BİM’in kurucusu Aziz Zapsu’nun geliştirdiği bakım ve kozmetik ürünleri pazarlayan perakende şirketi For You, kısa sürede hızlı bir büyüme süreci kaydetti.
Türk şirketlerine yabancı ortak bulma ve şirket birleşmelerine aracılık etme misyonuyla kurulan Fideltus Capital’in de Genel Müdürü olan Mehmet Sağıroğlu, BİM ve For You’nun kurucusu Aziz Zapsu’nun çocukluk arkadaşı. For You’nun her hafta mutlaka bir mağaza açtığını söyleyen Sağıroğlu, BİM’in kuruluşunda da Aziz Zapsu’ya ‘gönüllü danışman’lık yapmış. Halka açılmadan önce Galatasaray’a yatırım yapmasıyla tanınan AIG’nin de For You’nun ortakları arasında olduğunu söyleyen Sağıroğlu, Milliyet’in sorularını cevapladı.

Fideltus’u ne zaman kurdunuz?

Fideltus, 2006 yılı başında kuruldu. Kurucusu ve büyük sermayedarı Cem Kalyoncu. Cem Kalyoncu, 1990 yılında Global’i kuran kadroda yer alan, başarılı bir portföy yöneticiliği geçmişi olan bir isim.
Kalyoncu, şimdi gayrimenkul geliştirme projeleri ve teknoloji yatırımlarıyla ilgileniyor. Isparta Kule’deki 6 bin konutluk projenin yanı sıra Çeşme, Bursa ve İkitelli’de de butik ve orta çaplı gayrimenkul projeleri var. Kalyoncu, Fideltus Capital’i çok iyi bildiği mali piyasalardan kopmamak için butik bir danışmanlık şirketi anlayışıyla kurdu.

Ne tür hizmetler veriyorsunuz?

2005 yılından itibaren yatırım bankacılığının halka arz tarafı değil de şirket birleştirme, devralma, borç yapılandırma danışmanlığı konusunda verilen hizmetler ön plana çıkmaya başladı. Biz de bu alanlara yöneldik. Şirketler artık direkt borsaya gelmek yerine, özel sermaye fonlarıyla büyüdükten sonra halka açılmayı tercih ediyor.
Borsa, Türkiye’de belli bir büyüklüğe ulaşmıştı, ama şirketlerin esas itibariyle doğrudan sermaye yatırımı olarak Türkiye’ye geleceğini düşünüyorum.
Piyasaların dalgalandığı şu günlerde bile yaklaşık 10 Türk şirketi için yabancı ortaklık ve borç yeniden yapılandırması görüşmesi yapıyoruz.

Yabancı ilgisi sürecek mi?

Türk ekonomisinde yapılan iyileştirme operasyonları sonucunda ekonomiye çok daha fazla güven duymaya başladılar. Enflasyon düşüşü çok önemli bir ivme verdi. Yabancı ilgisi sürecek çünkü, bütün dünyada trend bu.
Ciddi krizlerden çıkan ülkelere doğrudan yabancı sermaye gelmeye başlamış. Gelişme potansiyeli bulunan ama sermaye yetersizliği nedeniyle finansal sıkıntı içinde olan şirketlere ilgi gösteriyorlar. Amerika’dan tutun da Körfez fonlarına kadar bütün ülkelerin ajandalarında Türkiye hâlâ gözde yatırım yapılacak ülkelerden.

For You’nun kurucu ortakları arasında görünüyorsunuz. Yolunuz Aziz Zapsu ile nasıl kesişti?

Kurucu ortaklığım çok küçük simgesel bir rakam. Zapsu, Boğaziçi Üniversitesi’nden arkadaşım, ailecek de görüşüyoruz. Kendisi zaman zaman bazı yatırım kararlarını bana danışırdı. Akşam evde oturup sohbet ederken BİM’in fizibilitesini yapmışlığımız çoktur. Profesyonel değil, dostluğa dayanan bir ilişkimiz var.
For You’da BİM’den farklı olarak bakım ve kozmetik ürünlerine yönelik bir anlayış hâkim. Belli bir sayıya geldikten sonra durmak değil sürekli büyüme hedefi var.

Kaç mağaza hedefiniz var?

Şu anda 185 mağaza var, 2010 yılına kadar 500 mağazayı aşması planlanıyor. Zaten o büyüklüğe gelmeden de yeterli fon yaratılamıyor bu tür şirketlerde. For You İstanbul’da başladı. Bodrum, İzmir, Ege’de yayılıyor. Her hafta minimum bir mağaza açma hedefi var. Şirketin ortakları şu anda finansal yatırımcı ağırlıklı ve hedef, gerekli büyüklüğü yakalayıp halka açılmak.
Aziz Bey’in eski şirketi BİM’de aynı stratejiyle büyüdü ve bugün 1.750 mağazası var. Türkiye’de organize perakende sektörü 2007 yılında yüzde 10’luk bir büyüme performansı gösterdi. Yabancıların bu sektöre hâlâ ilgisi var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious