Ford Otosan'da 300 işçiye kötü haber

Ford Otosan'da 300 işçiye kötü haber.21656
  • Giriş : 20.12.2008 / 06:40:00
  • Güncelleme : 20.12.2008 / 00:56:20

Ford Otosan, 300 çalışanın, tüm yasal hakları ödenmek suretiyle iş akitlerini sonlandırma kararı aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ford Otosan'dan ''Kamuoyuna Duyuru'' başlığıyla yapılan açıklamada, Ford Otosan'ın, Türk otomotiv sektöründe 8 bin 500 kişiye doğrudan istihdam sağladığı vurgulanarak, ekonomik dalgalanmalara bağlı olarak, uluslararası ve iç pazarlarda durgunluğun sürmesinin, etkisini öncelikle otomotiv sektörü üzerinde gösterdiği, iç ve dış talepte önemli bir azalmaya neden olduğu kaydedildi.

Duyuruda, şu görüşlere yer verildi:

''Bu durumun, Ford Otosan'ın gerek rekabet edebilirliği, gerekse üretim ve istihdam planları üzerindeki etkisini azaltmak için tasarruf tedbirleri ve operasyonel verimliliği arttırıcı önlemler, ilk günden itibaren alınmış ve uygulanmaya devam etmektedir.

Ancak bugün gelinen noktada, 2008 yılı son çeyrek üretim rakamlarımız, geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 50'nin üzerinde düşüş göstermiş, bu doğrultuda üretim ve istihdam planlarının revize edilmesi zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle, istihdamın devamlılığı konusunda almış olduğumuz tüm tedbirlere rağmen, 29 Aralık'tan itibaren Ford Otosan A.Ş. İnönü fabrikasında 300 çalışanımızın, bütün yasal hakları ödenmek suretiyle iş akitlerini sonlandırma kararı alınması kaçınılmaz olmuştur.''

Duyuruda, gelecek dönemde, dünyada ve ülkede yaşanan finansal belirsizliklerin azalmasına ve ekonomik göstergelerdeki olumlu gelişmelere bağlı olarak, iç ve dış talebin yeniden canlanarak üretimin artması ve ek istihdam gerekmesi durumunda, işten ayrılan çalışanlara öncelik verileceği de kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*