Formula 1 eskisi gibi devam edecek

Formula 1 eskisi gibi devam edecek.24623
  • Giriş : 24.06.2009 / 17:26:00

Formula 1 Takımları Birliği, ayrılacağını açıklayan 8 takım ile uzlaşma sağladı. 2010 sezonunda yeni bir yarış serisi düzenlenmeyecek ve Formula 1 eskisi gibi devam edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uluslararası Motor Sporları Federasyonu (FIA) Başkanı Max Mosley, Formula 1 Takımları Birliği (FOTA) ve 8 takım ile uzlaşıldığını belirterek, 2010 sezonunda yeni bir yarış serisi düzenlenmeyeceğini, Formula 1 Şampiyonası'nın eskisi gibi devam edeceğini söyledi.

Mosley, FIA'nın, Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlediği Dünya Motor Sporları Konseyi sonrasında gazetecilere yaptığı açıklamada, FOTA ve ona bağlı 8 takımla Formula 1'e alternatif yeni bir yarış serisinin düzenlenmemesi konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi. ''Ayrılık olmayacak, maliyet kısıtlaması konusunda da uzlaştık'' diyen Mosley, eskisi gibi tek bir Formula 1 şampiyonası düzenlenmeye devam edileceğini bildirdi.

FIA Başkanı ayrıca, hafta başındaki, ''yeni seçim döneminde başkanlık için adaylığımı koyacağım'' açıklamalarının aksine, aday olmayacağını açıkladı.
-FOTA VE FIA ARASINDAKİ ANLAŞMAZLIK-

FIA ile bütçe kısıtlamaları konusunda anlaşmazlığa düşen FOTA yönetimi, İngiltere Grand Prix'si öncesinde Perşembe akşamı yaptıkları toplantının ardından, Formula 1'den 8 takımla yeni bir yarış serisi oluşturacaklarını açıklamıştı. Formula 1 takımlarının bütçe kısıtlamasına gitmesini isteyen FIA yönetiminin ısrarı, Formula 1'de bir süredir krize yol açmıştı. Teknolojik yenilikleri engelleyebilecek olan bütçe kısıtlamasının, 2010 sezonunda hayata geçirilmesini istemeyen 8 Formula 1 takımı, bağlı bulundukları FOTA ile ortak bir açıklama yapmıştı.

''Formula 1 sporunun temel değerleri üzerinde uzlaşma sağlanamayacağı'' belirtilen açıklamada, ''Bizlerin, katılımcılarının ve ortaklarının değerlerini yansıtan yeni bir şampiyonaya hazırlanmaktan başka bir seçeneği kalmamıştır. Şeffaf bir yönetim anlayışı ve belli kurallar çerçevesinde gerçekleşecek yeni seride, yeni katılımcılar desteklenecek, taraftarların dilekleri gözönüne alınacak ve dünya çapında izlenmesi için bilet fiyatları düşürülecek'' denilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*