Formula 1'de yakıt sıkıntısı

Formula 1'de yakıt sıkıntısı.17646
  • Giriş : 06.05.2008 / 17:58:00

Formula 1 İstanbul Grand Prix'sinin başlamasına günler kala, takımlar malzemeleri ile gümrükten geçiş yaparak İstanbul Park'a yerleşmeye başladılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu sporun belki de en az bilinen yüzü olan lojistik ve gümrük işlemlerini, bu işleri Türkiye'de 4. kez gerçekleştiren AK-ER Gümrük Müşavirliği'nden Serdar Akar'dan dinledik.

Paddock Club için tam 40 tır!

Takımlar her yarış için en az 10-30 arası tırla giriş yapıyorlar. Ancak herşey takımların tırları ile sınırlı değil tabii ki, FIA'nın, yayıncı kuruluşların ve tabii ki Paddock Club'ın da tırları var. Paddock Club, 30-40 tır dolusu malzeme ile bu konuda "lider" durumda sayılabilir.

Malzemeler deniz yoluyla geliyor

Takımların malzemelerinin %95'i Treiste'den Ro-Ro ile Pendik Ro-Ro işletmesine geliyor, burada işlemlerini bitirdikten 15 dakika sonra da piste ulaşabiliyorlar. Az da olsa, karayolunu kullanarak, Bulgaristan üzerinden Kapıkule'den giriş yapan takımlar da var. Son dakikaya kalan acil yüklemeler de Atatürk Hava Limanı gümrüğüne gelip, buradan 2 saat içinde piste sevkediliyor.

Formula 1'de "yakıt sıkıntısı"!

F1 Türkiye gümrük işlemleri için, resmi forwarder DHL, çözüm ortağı Billitz ve AK-ER firmaları yarıştan yaklaşık 2 ay önce çalışmaya başlıyorlar.

Yarış tarihi yaklaştıkça artan tempo, yarış haftasına girildiğinde günde 20 saatlik çalışmaya dönüşüyor.
2 aylık hazırlık döneminden sonra bile sorun çıkabiliyor,

Türkiye Grand Prix'sinin ilk yılında, cuma sabahı koşulacak antrenman turlarında kullanılacak benzin, mevzuatta yaşanan sıkıntılar nedeniyle ancak perşembe akşamı sevkedilebilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious