Formula Türkiye'yi sevdi

  • Giriş : 28.08.2006 / 00:00:00

Türkiye, uluslararası büyük bir organizasyondan daha alnının akıyla çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

203 ülkede 2 milyar kişi tarafından izlenen yarışlar için dün 80 bin kişi İstanbul Park’a akın etti. Yarıştan önce anons edilen üç günlük toplam izleyici sayısı ise 135 bin. Yüzlerce televizyonun naklen yayınladığı mücadele, Türkiye’nin tanıtımına büyük katkı sağladı. Geçtiğimiz yıl ulaşımda yaşanan trafik sıkıntısı bu yıl minimuma indirilirken, ziyaretçiler otopark konusunda da rahat bir nefes aldı. Yarışa sayılı günler kala devreye sokulan 10 bin araçlık otopark, büyük bir kargaşayı önledi. Güvenlik tedbirlerinin yoğunluğu dikkat çekerken yarışlar için dile getirilen en büyük olumsuzluk hava sıcaklığıydı. Organizasyonun başarısı yerli yabancı otoriteler tarafından da tescillendi. Ferrari’nin eski endüstri direktörü İtalyan Antonyo Bene, “40’a yakın organizasyonda çalıştım. Bu organizasyon inanılmaz başarılı.” dedi. Türkiye Futbol Federasyonu Genel Sekreteri Lütfi Arıboğan ise “Geçen sene de gelmiştim. Mükemmel oluyor.” sözleriyle organizasyonu yapanları kutladı.

Akfırat’taki İstanbul Park’ta ilk yılın getirdiği tecrübesizlik, bu yıl büyük oranda atlatıldı. Özellikle trafikte yaşanan keşmekeş geçen sene piste ulaşmaya çalışanları oldukça zorlamıştı. Bu yıl ise sabah saatlerinde yola çıkanlar trafik problemi yaşamadan piste ulaştı. Trafik polisleri ve jandarma trafik timlerinin yollarda yoğun önlem aldıkları görüldü. Formula 1 sebebiyle gelen yabancılar turizmcilerin yüzünü güldürdü. Yarış döneminde İstanbul’da otellerin doluluk oranı yüzde 90’lara çıktı. Son dakika rezervasyonlarıyla gelen ziyaretçi sayısında geçen yıla oranla artış yaşanırken 4 ve 5 yıldızlı otellerde kalan müşterilerin yüzde 25’lik kısmı Formula seyircilerinden oluştu. Türkiye Otelciler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sevda Yılgaz, Formula için gelen yabancıların sayısının geçen yılla hemen hemen aynı olduğunu söyledi. Geçen yıl oda fiyatlarının aşırı şekilde şişirildiğini hatırlatan Yılgaz, “Fiyatların yarış döneminde aşırı yükselmemesi, son dakika rezervasyonlarının artmasını sağladı.” dedi. Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği 2. Başkanı Rıza Epikmen ise otellerin geçen yıla oranla daha makul fiyatlar istemesinin Formula 1 tutkunlarının Türkiye’ye girişini artırdığını vurguladı. Epikmen, “Almanya’dan, Polonya’dan, Hollanda’dan Türkiye’ye ziyareti hiç düşünmeyen, belki de önyargılı olan insanlar yarış sayesinde ülkemize geldi. Ülkemizin güzelliklerini görmüş oldular. Yarışların uzun vadede turizme katkısı büyük olacak.” diye konuştu.

NEFES KESEN YARIŞTAN NOTLAR

İstanbul Park'taki yarışları, 10 bini VIP olmak üzere 80 bin kişi izledi. 35 bin araç giriş yaparken 250'den fazla helikopter seferi düzenlendi. Yarışları 3 günde izleyenler ise 135 bini buldu. Geçen yıl pazar günkü yarışları 110 bin kişi izlerken, 3 günün toplamı 182 bine ulaşmıştı. Yabancı işadamları, Sabiha Gökçen Hava Limanı’na 42 jet ile geldi.

Gelişte geçen yıl sadece Kurtköy yönü kullanılabilmişti. Bu yıl hem Kurtköy hem Şekerpınar yönü kullanılmasına rağmen trafikte yoğunluk yaşandı. Ancak yeterli otopark imkanının bulunması, pist yakınlarındaki yoğunluğu önledi. TEM Otoyolu gişelerinin ücretsiz olması trafiğin rahatlamasına katkı sağladı.

‘Beleş tepe’ olarak adlandırılan pisti görebilen alanlar sabah erken saatlerden itibaren vatandaşlar tarafından dolduruldu. Hayatlarını hiçe sayan onlarca genç ise yüksek gerilim hatlarının bulunduğu direklere tırmandı. Arabalarının tavanına çıkarak pisti görmeye çalışanlar da oldu.

Pistin dışında kurulan alanda yarışseverler sempati duydukları takımların veya pilotların tişört, poster vb. ürünlerini pahalı olmasına aldırış etmeden satın aldı. Yarış simülasyonları, sponsorların dağıttıkları ürünler pist dışında da renkli görüntüler oluşturdu.

Yarıştan önce İstiklal Marşı’nı Işın Karaca okurken, seyirciler ayağa kalkarak eşlik etti.

İkinci olan Renault pilotu Fernando Alonso’ya ödül verilirken Ferrari taraftarları yuh çekti. Michael Schumacher ikinci olan Alonso’dan daha fazla alkış aldı.

Kafeterya ve stantlarda satılan yiyecek ve içeceklerin pahalı olması yarışseverlerin tepkisine neden oldu.

Yarışı KKTC Cumhurbaşkanı Talat’ın yanı sıra Romanya Başbakanı Calin Popescu Tariceanu, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, Turizm Bakanı Atilla Koç, İstanbul Valisi Muammer Güler ve İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah da izledi.

Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın önceki akşam hediye ettiği tuğralı bileklik, yarışı kariyerinde ilk kez önde bitiren Ferrari pilotu Felipe Massa’ya uğurlu geldi. Sabancı, dünkü yarış öncesinde de Massa’ya lokum hediye etti.

ORGANİZASYON İÇİN NE DEDİLER?
Antonyo Bene (İtalya): Türkiye’ye gelmeden önce Ferrari’nin endüstri direktörüydüm. 40’a yakın organizasyonda çalıştım. Bu organizasyon inanılmaz başarılı. Fransa’da, İngiltere’de, İtalya’da defalarca F1 yarışmalarını seyrettim; ancak Türkiye’de Türk disiplini organizasyona damgasını vurmuş. Çok az bir kusur gördüm; o da park ve araç çıkışları biraz daha büyütülebilir.

Lütfi Arıboğan (Futbol Federasyonu Genel Sekreteri): Geçen sene de gelmiştim. Mükemmel bir organizasyon oluyor. Dünyaya mal olmuş bu tarz organizasyonu yapan herkesi tebrik ederim. F1’de en kısa zamanda bir Türk pilotunun olması gerekiyor.

Vasillis Tateras (Yunanistan): Çok heyecanlı bir turnuva izledim. Yunanistan’dan ilk kez F1 seyretmek için İstanbul’a geldik. Türkler güzel bir organizasyon yapmış. Biz de olimpiyatları yaptık ve önemli eksiklikler yaşamıştık. Burada Türklerin daha disiplinli olduğunu gördüm. Keşke Yunanistan’da da Formula 1 olsa.

Fuat Akdağ (NTV Spor Müdürü): Eksiklik yok; ama ülke halkı olarak bu tür organizasyonlara alışık değiliz. Polisimizden diğer güvenlik görevlilerine kadar tecrübe eksikliği gördüm. F1 organizasyonları tüm dünyada belirli bir standartta oluyor. Ancak biz henüz Formula 1 kültürünü yakalamış değiliz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious