Fortis ve Dexia bankaları izlenmeli

Fortis ve Dexia bankaları izlenmeli.14267
  • Giriş : 02.10.2008 / 08:20:00

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, ABD ve Avrupa'da yaşanan finansal krizin Türkiye'yi etkileyeceğine dikkat çekti ve 2 bankada hesabı olanları açıkça uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TMSF Başkanı, “Fortis ve Dexia'nın zora girmesi Türkiye'yi doğrudan etkilemez. BDDK ile diyalog içindeyiz. Paniğe gerek yok” dedi

ABD'de de yaşanan mali krizin bu ülkede ve Avrupa'da bankaları iflasa sürüklemesinin Türkiye bankacılık sistemini doğrudan etkilemeyeceğini söyleyen Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu Başkanı (TMSF) Ahmet Ertürk, Türk mudilerinin paniğe kapılması dışında bir riskin olmadığını söyledi.

Fortis ve Dexia'nın zora girmelerinin şu anda Türkiye faaliyetlerini etkileyecek bir durum yaratmadığını ifade eden Ertürk şöyle konuştu:

'Garantide ayrım yok'

“Amerika ve Avrupa'da yaşanan banka iflasları bizim sistemimizi doğrudan etkilemiyor. Piyasalardaki büyük çalkantılar sırasında Türk piyasalarının ve bankaların bayram tatilinde olması bizim açımızdan şans. Çünkü banka müşterilerinin endişeye kapılıp panik yaşaması dışında bir riskimiz yok. Biz de diğer kurumlar da gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'yla (BDDK) yakın diyalog içindeyiz. Bu konulardaki diyaloglarımız artacak. Mudilerin endişeye kapılacağı bir durum yok.”

Türk bankacılık sisteminde 50 bin YTL'ye kadar mevduata sigorta güvencesi verildiğini hatırlatan Ertürk, “Bu garantide yerli yabancı banka ayırımı yok. Türkiye'de faaliyet gösteren tüm bankalardaki mevduat bu kapsamda” dedi.

'Lehman'a bir ay süre'

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, kurumun kötü alacaklarını sattığı Amerika'nın büyük yatırım bankası Lehman Brothers'ın batmasından sonra bu şirketin Türkiye'deki uzantısı olan RCT ile yapılan sözleşme gereği kendilerine bir ay zaman tanıdıklarını söyledi.

Anlaşma gereği Lehman Brothers'ın TMSF'den aldığı kötü alacakların hisse devri ya başka bir şirkete verilecek ya da kurum hisseleri geri alacak.

Lehman ile yapılan anlaşmayla 1 milyar dolara yakın alacağın tahsilinin devredildiğini bildiren Ertürk, “Sözleşme gereği yapacakları tahsilatların yüzde 43'ünü bize ödeyeceklerdi. Bugüne değin 220 milyon dolar ödeme yaptılar” dedi.

Lehman, TMSF'nin üç yıl önce açtığı batık banka alacaklarını satış ihalesini, Fiba Holding ile birlikte “161 milyon dolar peşinat, yüzde 43 pay” teklifiyle kazanmıştı. Lehman - Fiba, TMSF'ye 161 milyon dolar peşin ödeme yaptı ve yaklaşık 900 milyon dolarlık alacağın 10 bin 812 davasını yürütmeyi üstlendi. İki şirket, TMSF'nin yüzde 1 ortak olduğu, RCT Varlık Yönetim şirketini kurdu.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*