Fortis'in satışı ve kamulaştırılmasına red

Fortis'in satışı ve kamulaştırılmasına red.10050
  • Giriş : 11.02.2009 / 22:16:00

Belçika'nın başkenti Brüksel'de olağanüstü genel kurul toplantısı yapan Fortis Holding hissedarları, Fortis'in Belçika ve Hollanda'da kamulaştırılmasına karşı çıktılar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yatırımcılar, Fortis'in Fransız BNP Paribas'ya satışını da engellediler.

''Büyük bir fırsat kaçırıldığını'' belirten Belçika Başbakanı Herman Van Rompuy, tasarrufçulara ve banka çalışanlarına güvence mesajları vererek, hükümetin hissedar olarak sorumluluklarını üstleneceğini, endişelenecek bir durum olmadığını açıkladı.

Fortis Holding Başkanı Karel De Boeck, bu kararın ardından, Belçika devleti, BNP Paribas ve Fortis'in bir masa çevresinde toplanarak strateji belirlemeleri ve şimdi ne yapılacağını konuşmaları gerektiğini söyledi.

Fortis'in en büyük hissedarı olan Çinli sigorta şirketi Ping Ann'ın tavrının kararda etkileyici olduğu bildirildi.

Çin'in ikinci büyük sigorta şirketi Ping Ann'dan yapılan açıklamada, ''Eylül 2008'den bu yana Belçika hükümeti tarafından yönlendirilen Fortis'in aktif satışları, yalnızca Fortis'in değerini tahrip etmekle kalmayıp aynı zamanda Fortis hissedarlarını zarar ettirmiştir'' denilmişti.

2007 yılı kasım ayında Fortis'in yüzde 4.18'lik hissesini 1.81 milyar Avro'ya satın alarak en büyük hissedarı haline gelen Ping Ann, küresel krizde parçalanarak satılışından önce piyasa değeri sürekli gerileyen bankaya destek için yeni alımlarla hisse oranını yüzde 5'e dek yükseltmişti.

Fortis yatırımından 2 milyar Avro'ya yakın zarar eden Ping Ann'ın, Belçika hükümetinden tazminat isteği, ''hissedarların uğradığı zararın bankaya hükümet müdahalesinden önce, kötü yönetim nedeniyle gerçekleştiği'' gerekçesiyle reddedilmişti.

-BRÜKSEL MAHKEMESİ, YATIRIMCILARA SÖZ HAKKI TANIDI-

Küresel krizle birlikte banka zararlarının en büyük nedeni durumuna gelen ve ''zehirli aktifler'' olarak adlandırılan yüksek riskli yapısal ürün portföyünün ayrı bir şirkete aktarılmasının ardından Fortis'in bankacılık faaliyetleriyle Belçika'daki sigorta biriminin hükümet müdahalesiyle geçen yıl ekim ayında 14.5 milyar Avro'ya Fransız BNP Paribas'ya satışı, Brüksel mahkemesinden dönmüştü.

Belçikalı Fortis hissedarlarının açtığı davada Brüksel Temyiz Mahkemesi, bankanın hükümet müdahalesi ve yönetim kurulu kararıyla satışını dondurarak her türlü işlemin 65 gün içinde yatırımcıların onayına sunulmasına hükmetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*