Fosil yakıtlara alternatif: Kanola

Fosil yakıtlara alternatif: Kanola.11835
  • Giriş : 27.06.2007 / 20:14:00

Yüksek kalitede yağıyla dünyada gittikçe genişleyen bir ekim alanı kazandığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Gülcan Kınacı, kanolanın, hem yemeklik hem de biyodizel elde edilmesinde kullanılabilen yüksek kalitede yağıyla dünyada gittikçe genişleyen bir ekim alanı kazandığını söyledi.

Kınacı, "İklim değişikliklerinin en önemli nedenlerinden biri olan küresel ısınma, büyük ölçüde fosil yakıtlar olan petrol, kömür ve doğalgazın aşırı kullanımı sonucunda oluşmaktadır" dedi.

Biyoyakıt elde edilmesinde kullanılan ve her yıl yeniden yetiştirilebilen enerji bitkilerinden yararlanmanın daha fazla ilgili görmeye başladığını belirten Kınacı, kanolanın kışlık ve yazlık olarak yetiştirilebilen, su isteği az, küspesi besleyici hayvan yemi ve arıların bal yapması için bünyesinde zengin polen kaynağı barındırması nedeniyle üzerinde dikkatle durulması gereken bir bitki olduğunu belirtti.

Kınacı, "Eskişehir'de kanola ile ilgili kapsamlı çalışmalar yürütüyoruz. Çalışmalarımızda önceliği, bölgeye uyum gösterecek, tohum, yağ verimi ve yağ kalitesi yüksek kanola çeşitlerini tespit etmek, bu çeşitlerin iyi bir şekilde yetiştirilmesi için gereken toprak hazırlığı, ekim zamanı, gübreleme, su verme zamanı ve benzeri kültürel uygulamaları belirledik. Bu şekilde üreticilerimize yol göstermeyi ve doğru şekilde üretim yapıp kazanç sağlamalarına katkı sağlamak istiyoruz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious