Fotoğrafa dikkatle bakın! O bir kız değil

Fotoğrafa dikkatle bakın! O bir kız değil.10671
  • Giriş : 19.11.2008 / 09:23:00
  • Güncelleme : 19.11.2008 / 09:23:07

Bazı yörelerdeki ilginç yaygın adaklar çocukları sıkıntıya sokuyor. Tıpkı Hatay’da yaşayan Mehmet Ali gibi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kentte inançlara göre birçok ailenin çocuk sahibi olabilmek umuduyla yaptığı saç adağı nedeniyle erkek ya da kız çocuklarının saçları 7 yaşına kadar kestirilmiyor. İsteğin gerçekleşmesinin ardından çocuk okula başlamadan koyun adayarak, davul zurnalı törenlerle saç kesiliyor. Bu uygulama nedeniyle kentte birçok aile çocuk sahibi olma umuduyla adakta bulunuyor.

Merkeze bağlı Alazi köyünde de 2 çocuğu da doğduktan kısa süre sonra ölen ve yaklaşık 9 yıl çocuk hasreti çeken anne Recimoğlu, adağı nedeniyle adak yaşı dolmasına karşın oğlunun yarım metreyi bulan saçlarını kestiremiyor. Evlendikten kısa süre sonra dünyaya gelen iki çocuğunun öldüğünü ve uzun süre çocuk sahibi olamadığını ifade eden anne Recimoğlu, bunun üzerine yörede
oldukça yaygın olan saç adağında bulunduğunu söyledi.

Allah'a dua ederek, "Bir çocuğum olursa 7 yaşına kadar saçlarını kestirmeyeceğim. Daha sonra koyun kesip tören düzenleyerek, davul zurnalı bir tören yapacağım" diyerek adakta bulunduğunu belirten Recimoğlu, şöyle devam etti: "Adağımın ardından bir yıl geçmesinin ardından hamile kaldım ve bir kız çocuğu dünyaya getirdim. Onun saçlarını süre dolana kadar hiç kesmedim ve daha sonra koyun kesip tören düzenleyerek adağımı gerçekleştirdim."

Kızını kucağına almasından 2 yıl sonra tekrar hamile kaldığını ve Mehmet Ali'yi dünyaya getirdiğini belirten anne Recimoğlu, oğlunun saçını da kızınınki gibi kestirmediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*