Fotoğrafçı gözüyle Filistin

  • Giriş : 16.08.2006 / 00:00:00

Onlarca çocuğun saldırılarda katledildiği günlerde Ramallah’taki Brzeit Üniversitesi önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Filistin’de yaşanan insanlık dramını fotoğraflarla gözler önüne seren İngiliz sanatçı Rich Wiles, “Filistin Portreleri” adlı çalışmasıyla tüm dünyayı Filistin halkına yardıma çağırıyor. Aida Mülteci Kampı’nda gönüllü olarak çocuklara fotoğraf dersleri de veren Wiles, Filistinlilerin İsrail zulmüyle yaşadığı acıları dünyaya anlatmak için tek yolunun sanattan geçtiğini anlatıyor. 24 Ağustos’a kadar Brzeit Üniversitesi’nde olacak sergi, Brüksel başta olmak üzere Avrupa kentlerini gezecek. Sergiye ve burada yaşadıklarına dair sorularımızı cevaplayan Wiles, çalışmasını İstanbul’a getirerek buradan tüm dünyaya barış mesajı göndermek istiyor.

Ramallah’ta böyle bir sergi açma düşüncesi nasıl ortaya çıktı?

Bu çalışmamın Filistin’de gösterilmesi gibi bir niyetim yoktu. Çünkü buradaki insanlar zaten sıkıntıları biliyordu, onların dikkatini çekmeyebilirdi. İsrail işgali altındaki Filistin topraklarında insanlar bir yerden bir yere giderken büyük sıkıntı çekiyor. İsrail, Filistin’i kendi topraklarında köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Beytüllahim’deki bir Filistinlinin sadece 5 km. uzaktaki Kudüs’ü ziyaretine izin verilmiyor. Nablus ve Cenin’deki insanların da ülke içinde seyahatine izin verilmiyor. İnsanlar, kendi ülkelerini görmekten mahrum. 2003 yılında Filistin’i ilk ziyaretimde bütün bunları görünce olanları fotoğraflamaya başladım.

Burada yaşananlara dikkati çekme çabası mı sizi harekete geçiren?

Bu serginin arkasındaki ana düşünce Filistin’deki hayatın gerçeklerine dikkatleri çekerek tüm dünyada farkındalığı artırmak. “İnsanlar artık kendi topraklarını ziyaret edebilsin” düşüncesi çıkış noktam oldu.

Filistin halkının mücadelesini duyurmada sanatın etkisi ne olabilir sizce?

Tüm dünyada benzer sergiler açılırsa halkın direnişi ortaya koyulabilir. Dünya artık hukuk, insan hakları ve özgürlüğü desteklemek için harekete geçmeli ve Filistin’deki İsrail işgaline son vermeli. Bu halkın haklılığını dünyaya göstermek için hepimizin sorumluluğu var. İşkence yapılan bu ülkeye artık özgürlüğü ve barışı getirmeliyiz. Fotoğraf, müzik, resim gibi sanatlar bu konuda önemli bir rol oynayabilir. İnsanlar Güney Afrika’da, Balkanlar’da, Kuzey İrlanda’da bu direnişi gösterdi. Aynısı Filistin halkının üzerine korkunç bir gölge gibi düşen İsrail’in zalim ‘güvenlik duvarı’nı yıkmakla gösterilebilir.

Bölgeye geldikten sonra burada yaşananlar ve Filistin halkıyla ilgili ne gibi gözlemleriniz oldu?

Batı medyası, yakından tanıdığım Filistin halkının hayatlarını ve görüşlerini çarpıtarak veriyor. Burada neler olduğunu anlamaya çalışmalı ve ona göre doğru yönde adım atmalıyız. Bu çalışma sırasında Filistin halkının bana göstermiş olduğu misafirperverliği kelimelerle anlatamam. Kimsenin tanışmayı hayal edemeyeceği, güçlü ve ilham verici insanların olduğu inanılmaz güzellikte bir yer Filistin. Filistin’de gittiğim her yerde insanlar beni büyük bir samimiyetle karşıladı. Bu insanları her zaman destekleyeceğim. Tüm dünyaya bunu anlatmak istedim çalışmalarımda. Beytüllahim’de Aida Mülteci Kampı’nda çocuklara fotoğraf dersleri veriyorum. Çocukların sanat yoluyla Filistin’i anlatmalarına yardımcı oluyorum. Bu çalışma bana göre inanılmaz derecede değerli. Çocuklarla çalışmak bana ilham ve güç veriyor.

Mesajım, Türkiye’den daha çok yere yayılır
Çalışmalarımı sergilemem için birçok yerden destek aldım. Kendi ülkemin Blair hükümeti ve benzerlerinin İsrail’e olan destekleri gibi utanç verici hareketlerine rağmen buradaki insanların gerçeği görmelerini istedim. Filistin, Irak ve Afganistan’da olup bitenin farkında olan benim gibi insanların sanatı kullanarak bu zalimliklerle mücadele edebileceğini göstermek istedim. Sergimin Türkiye’ye gelmesini çok isterim. Benim mesajım Türkiye üzerinden daha çok yere yayılacaktır. Türkiye’den bana yardımcı olacak birileri olursa çok mutlu olacağım.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious