Fotoğrafta son iddia!

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Samast’ın skandal fotoğrafının arkasında kimler var?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın Samsun’da çekilen bayraklı fotoğrafıyla ilgili soruşturmayı yürüten müfettişler, Samsun İl Emniyet Müdürü Mustafa İlhan ile bir savcının da çay ocağında bulunduğunu tesbit ettiler. Yetkililer, "Müfettişler Samsun İl Emniyet Müdürü hakkında disiplin yönetmeliğine göre cezai işlem talebinde bulunacaklar. Bu cezai işlem de kınamadan, meslekten ihraç talebine kadar uzanabilir" dedi.

Samast, 20 Ocak’ta Samsun Otogarı’nda gözaltına alındıktan hemen sonra Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne getirildi. Burada yaklaşık 4 saat bekletilen Samast’ın ’Vatan toprağı kutsaldır. Kaderine terk edilemez’ yazılı Atatürk posterinin önünde fotoğraf ve görüntüleri çekildi. Olayı soruşturan müfettişler bu görüntü ve fotoğrafların hem jandarma, hem de polis tarafından ayrı ayrı çekildiğini tespit ettiler.

13’ÜNCÜ KİŞİ KİM

Olayı soruşturan iki Mülkiye müfettişi ile bir jandarma ve polis müfettişi Samsun’daki araştırmalarını tamamladıktan sonra önceki günden itibaren raporlarının yazımına başladılar. Raporlara göre müfettişler, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün çay ocağında fotoğraf çekilirken, 13 kişinin orada bulunduğunu saptadılar. Müfettişler, bunlardan 12’sinin kimliğini belirlediler. Müfettişler odadaki 13’üncü kişinin kimliğini araştırıyor.

CEZA İSTENECEK

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden üst düzeyde bir yetkili, Hürriyet’e "Müfettişler Samsun İl Emniyet Müdürü hakkında disiplin yönetmeliğine göre cezai işlem talebinde bulunacaklar. Bu cezai işlem de kınamadan meslekten ihraç talebine kadar uzanabilir" dedi. Müfettişlerin önümüzdeki günlerde İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’ya verecekleri soruşturma raporunda Samsun İl Emniyet Müdürü Mustafa İlhan hakkında Emniyet Teşkilatı Disiplin Yönetmeliği’nin 13. maddesine göre yaptırım uygulanmasını talep etmeleri bekleniyor. Bu maddede, "Disiplin suçu olarak saptanan eylem, işlem, tutum, ve davranışlar dışında herhangi bir biçimde görevin takdir ve yerine getirilmesinde hoşgörü veya savsaklaması görülen memura kınama cezası verilir. Bu hoşgörü veya savsaklama devleti veya kişileri zarar uğratmış veya hizmetin gecikmesine, durmasına ya da aksamasına neden olmuşsa, durumun ağırlığına ve zararın derecesine göre, daha ağır bir ceza verilebilir" deniyor.

Samast’ın 3. kaseti

Dink cinayeti zanlısı Ogün Samast’ın Samsun’da çekilmiş üçüncü kasedi ortaya çıktı

Gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın Samsun Terörle Mücadele Şubesi’nde (TEM) tutulduğu sırada üç ayrı kamerayla görüntüsünün alındığı ortaya çıktı.

Müfettişler, büyük tartışma yaratan ilk iki kaydın ardından, Emniyet personelince çekilen 20 dakikalık bir kaset daha olduğunu saptadı.

Samast’ın, Samsun TEM Şubesi’nde kaydedilen görüntülerini incelemek İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu’nun talimatıyla kente giden müfettişler sürpriz belgelere ulaştı. Samast’ın, otogarda gözaltına alındıktan sonra getirildiği Samsun Emniyet Müdürlüğü TEM Şube Müdürlüğü’nde iki değil, üç kamerayla görüntülerinin kaydedildiği belirlendi. Daha önce biri emniyet, diğeri jandarma görevlilerince yapıldığı ortaya çıkan kamera çekimlerinin üçüncüsünün yine emniyet birimlerince gerçekleştirildiği anlaşıldı.

Söz konusu kasette Samast’la birlikte görülen polis ve jandarma personelinin, daha önce kamuoyuna yansıyan kişiler olduğu belirlendi. Ayrıca dijital ve eski sistem makaralı film kullanılan fotoğraf makineleriyle çekilmiş 50’ye yakın fotoğraf bulunurken, bazı görevlilerin cep telefonlarıyla yaptıkları kayıtlara da el konuldu.

Yüzbaşı da gitti
2. kasetteki görüntülerde yer alan yüzbaşı Murat Bayrak hakkında da idari işlem yapıldığı ortaya çıktı. İçişleri Bakanlığı’nın "5 polisin görevden alınması ve 5 jandarmanın görev yerinin değiştirildiği" yönündeki açıklamalarında belirtilmeyen Bayrak’ın görev yerinin de değiştiği öğrenildi.

İkinci kasette Samast’ın elinde görülen cep telefonunun da, Samsun İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nden alınan Bayrak’a ait olduğu, Bayrak’ın poz vermeden önce Samast’ın fotoğrafını çektiği ve kendisine gösterdiği belirlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious