Fransa, İsrail'i azarladı

  • Giriş : 29.07.2006 / 00:00:00

Fransa'dan ateşkes teklifini reddeden İsrail'e eleştiri geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Paris'te basın toplantısı düzenleyen Douste-Blazy, teklifin reddedilmesini teessüfle karşıladığını ifade ederek, geçici bir ateşkesi ilanı için Birleşmiş Milletler nezdinde girişimde bulunacağını vurguladı.

Lübnan'da barış gücü görevlendirilmesi için önce ateşkesin sağlanması gerektiğini söyleyen Fransa Dışişleri Bakanı, bu konudaki tutumlarının İngiltere ve ABD'ninkinden tamamen farklı olduğunun altını çizdi. Şiddetle hiçbir şeyin başarılamayacağını vurgulayan Douste-Blazy, Irak örneğinin de bunu gösterdiğini ifade etti. ABD ve İngiltere, İsrail'e Hizbullah'a karşı saldırılarında daha fazla zaman tanınması gerektiğini savunuyor.

İki dünya savaşı arasında Lübnan'da hüküm süren Fransa, daha sonra da bu ülkeyle sıkı ilişkilerini sürdürmüştü. Dışişleri Bakanı Douste-Blazy, krizin çözülmesi için Lübnan'ı iki kez ziyaret etmişti.

BM Yardım Koordinatörü Jan Egeland'ın saldırılara 72 saat ara verilmesi talebine yanıt veren İsrail hükümet sözcüsü Avi Pazner, "72 saatlik geçici ateşkese gerek yok çünkü İsrail Lübnan'da insani yardım koridoru açtı." açıklamasını yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious