Fransa, şuurunu sattı!

  • Giriş : 11.10.2006 / 00:00:00

MHP lideri Bahçeli, Fransız Meclisinde yargılanacak olannın Türk Milleti’nin tarihi olmadığını, birkaç bin Ermeni için satılığa çıkarılan Fransız tarih şuuru olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Bahçeli, Fransa Milli Meclisi’nde görüşülecek sözde Ermeni soykırımını inkar yasası ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada tasarı üzerindeki oylamanın sonucunun Türkiye’den ziyade Fransa’yı yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Fransa Meclisi’ni Türkiye’nin şerefli tarihini “seviyesiz” bir şekilde iç politika malzemesi haline getirmekle eleştiren Bahçeli, şöyle dedi:

“Fransa Meclisi, aslında Fransa’nın demokrasi kültürünü ve demokratik değerlere bağlılığını oylayacaktır. Bu yasa tasarısının kabulü halinde, Türk tarihini mahkûm etmeye yeltenen Fransız temsilcileri, aslında karanlık dönemlerle dolu olan Fransız tarihinin yeni bir kara sayfasını yazacaklardır. Fransız Meclisinde yargılanacak ve mahkûm edilecek olan Türk Milleti’nin tarihi değil, Fransız medeniyetinin temel değerleri ve birkaç bin Ermeni oyu uğruna satılığa çıkarılan Fransız tarih şuuru olacaktır.”

Fransa Milli Meclisi’nin temel hak ve özgürlükler kavramlarının kendileri için içi boş sloganlardan öte bir anlam ve değer taşımadığını tarih önünde itiraf edeceğini ifade eden Bahçeli, “Adı inkâr yasası olan bu düzenlemeyle, Fransa’nın tarih ve dünya sahnesinde bugüne kadar referans olarak aldığı bütün değerler inkâr edilmiş olacaktır. Bu gerçekler karşısında, yarın yapılacak oylamanın sonucundan endişe duyması gereken Türkiye değil, Fransa devleti ve Fransız milletidir” dedi.

Bahçeli, Fransa’nın Türkiye’ye karşı bir husumet cephesi oluşturulmasının bayraktarlığını yaptığını söylerken Cumhurbaşkanı Chirac ve önümüzdeki seçimlerde bu göreve aday olan İçişleri Bakanı Sarkozy’nin, bu konuda bir yarış içine girdiğini söyledi.

Bahçeli, “Fransa Meclisi’ndeki oylamanın sonucu ne olursa olsun Türk-Fransız ilişkileri çok ağır bir yara almıştır. Bu konudaki tepkimiz, saman alevi gibi parlayan ve sonra sönen geçici bir tepki olmamalıdır. Fransa, Türkiye için güvenilir ve inanılır bir müttefik olma niteliğini artık kaybetmiştir” dedi.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious