Fransa, Tibet'teki olaylar için kaygılı

Fransa, Tibet'teki olaylar için kaygılı.15335
  • Giriş : 16.03.2008 / 23:39:00

Fransa, Çin yönetimine karşı protestoların düzenlendiği Tibet'teki olaylardan dolayı ''çok kaygılı'' olduğunu bildirdi ve Çin'e, ''insan haklarına saygının önemini'' hatırlattı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Fransa Dışişleri Bakanlığı'nın bildirisinde, ''Tibet ve diğer bölgelerdeki durumdan ve olaylardan dolayı çok kaygılıyız'' denildi.

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner'in, Brüksel'deki AB zirvesinden sonra yaptığı basın açıklamasında, AB liderlerinin Çin'e, Tibet'te ''itidalli'' olması için çağrıda bulunduklarını söylediği hatırlatılan bildiride, ''Bu çağrıyı yineliyoruz ve tüm taraflardan sükunetin yeniden sağlanması için çalışmalarını bekliyoruz'' ifadesi kullanıldı.

''Bu olayların, Tibetliler'in Çin Halk Cumhuriyeti içinde tam olarak kendi kültürel ve ruhani kimlikleriyle yaşamalarına olanak tanıyan kalıcı bir çözüme varacak bir diyaloğun gerekli olduğunu gösterdiği'' belirtilen bildiride, ''Büyük bir kardeşlik olayı olması gereken Olimpiyat Oyunları'nın yaklaştığı bir zamanda Fransa, insan haklarına saygının önemini Çinli yetkililerin dikkatine sunmaktadır'' dendi.

Bu arada Paris'teki Çin Büyükelçiliği'ne yakın bir yerde toplanan yaklaşık 500 kişi, Tibet halkına destek vererek Çin'i protesto etti.

Tibet'te 1 hafta önce Çin yönetimine karşı başlatılan son 20 yılın en büyük protesto gösterileri, önceki gün şiddete dönüşmüştü. Çinliler'e ait dükkanları ve araçları ateşe veren göstericilerle Çinli güvenlik güçleri arasında çatışmalar olmuştu.

Sürgündeki Tibet hükümeti, Tibet özerk bölgesinin merkezi Lasa'daki gösterilerin bastırılması sırasında en az 80 kişinin öldüğünü savunurken, Çin ise ölenlerin sayısını 10 olarak açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious