Fransa, 'Türkiye'yi engelleme' formülü arıyor

Fransa, 'Türkiye'yi engelleme' formülü arıyor.15532
  • Giriş : 08.05.2008 / 16:25:00
  • Güncelleme : 08.05.2008 / 16:35:04

Fransa, 'AB üyeliği için referandum koşulu' kaldırılırken Türkiye’yi engelleme formülünü bulmaya çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye’nin AB üyeliği karşıtlarının hakimiyetindeki UMP'nin çoğu milletvekili, yapılacak anayasa değişiklikleri kapsamında eski Cumhurbaşkanı Jacques Chirac’ın isteği ile Hırvatistan’dan sonraki yeni AB üyelikleri için getirilen referandum koşuluna karşı çıkıyor. Ancak, bu koşulun kaldırılmaması halinde Fransa'nın desteklediği, Balkan ülkelerinin AB'ye katılımının bloke edilmesinden de korkuluyor.

Bu nedenle UMP'de Türkiye’nin AB üyeliğini mutlaka engelleyecek formül arayışları yoğunlaştı. Fransız basınına yansıyan bilgilere göre, UMP içinde çeşitli seçenekler dile getiriliyor.

Geçen Haziran’dan bu yana Fransız Meclis Başkanlığını yürüten UMP’li Bernard Accoyer, nüfuslarının toplam AB nüfusunun yüzde 5’ini aşan aday ülkeler için referandum koşulu korunmasını önerdi.

Meclis’teki AB Komisyonu Başkanı UMP'li Pierre Lequiller ise, Meclis’te AB üyeliklerinin onaylanması için gerekli çoğunluğunun artırılmasını istedi. Lequiller’in öne sürdüğü formülde, üyeliklerin onayı için sadece oturuma katılıp oy verenlerin değil, tüm parlamenterlerin beşte üç desteğinin aranması öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious