Fransa, yargı önüne çıkacak

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Fransa’yı sert biçimde uyararak, Türkiye’nin inkar yasası meselesini Avrupa’da Adalet Divanı’na götüreceğinin sinyalini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Gül, 2001 yılında sözde Ermeni soykırımının Fransa tarafından kabul edilmesini de hatırlatarak, "Bu sefer bu gerçekleşirse onun gibi olmayacak. Açılacak yaralar kesinlikle onarılamayacaktır" dedi.

Fransa Meclisi’nde kabul edilen sözde Ermeni soykırımını inkar edenlere ceza verilmesine ilişkin yasa dün TBMM Genel Kurulu’nda ele alındı. Görüşmelerin ardından tüm partiler adına ortak bir bildiri yayınlandı. Bildiride, "Ermenistan’ın, Fransa ve başka ülkelerdeki lobilerini kullanarak Türk milletinin hak ve haysiyetine karşı yürüttüğü hasmane politikaların maliyeti kendilerine büyük olacaktır" denildi.

Öte yandan YÖK Başkanı Erdoğan Teziç’ten sonra, eski bakanlardan Kamran İnan da "Legion d’Honneur" nişanını Fransa’ya iade etti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Basın Özgürlüğü Temsilciliği ise, Fransız senatosuna, sözde Ermeni soykırımının reddedilmesinin suç sayılmasını öngören yasa teklifini kabul etmemeleri çağrısında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious