Fransa 30 bin göçmeni sınırdışı etti

Fransa 30 bin göçmeni sınırdışı etti.18708
  • Giriş : 13.01.2009 / 18:36:00

Fransa Göç Bakanı Brice Hortefeux, geçen yıl ülkeden 30 bin yasadışı göçmeni çıkardıklarını ve bundan gurur duyduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hortefeux, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy'nin belirlediği hedefi aştığı için gurur duyup duymadığının sorulması üzerine, "Evet, ülkemin yasalarına saygı gösterildiği ve yasalar uygulandığı için gurur duyuyorum" dedi.

Sarkozy, Hortefeux'dan 2008'de Fransa'nın Avrupa topraklarından 26 bin yasadışı göçmeni atmasını istemişti.

Hortefeux, geçen yıl Fransa'dan ayrılan yasadışı göçmenlerin 2007'ye göre yüzde 29 artarak 29 bin 796'ya ulaştığını, bu göçmenlerden üçte ikisinin ülkeden sınır dışı edildiğini, geri kalanının ise "gönüllü olarak" kendi ülkelerine geri döndüğünü kaydetti.

Gönüllü olarak ülkeyi terk eden göçmenlerin, "küçük miktarda para verilerek ülkelerine geri dönmeye ikna edildiği" belirtiliyor.

Hortefeux, uyguladığı göçmen politikasının, Fransa'nın hangi göçmeni alıp hangisini almayacağına kendisinin karar vermesine izin verdiğini ifade etti.

İnsan hakları kuruluşları ise "insanlık dışı" olarak niteledikleri Fransa'nın göçmen politikasının, sağcı seçmenleri memnun etmeyi amaçlayan baskıcı bir strateji olduğunu savunuyor.

İnsan hakları kuruluşları 26 bin gibi bir hedef belirlenmesinin keyfi olduğunu ve polis ile diğer ilgili devlet kuruluşlarına baskı yaptığını ve onları hedefe ulaşmak için giderek daha sert önlemler almaya zorladığını belirtiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*