Fransa- ABD: Cumhurbaşkanı Ahmedinejad kınansın

  • Giriş : 09.06.2007 / 11:19:00
  • Güncelleme : 09.06.2007 / 11:48:47

Ahmedinejad'ın İsrail'e karşı sözlerinin kınanması amacıyla Konsey üyelerine bir metin dağıttı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Fransa'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Jean-Marc de la Sabliere, Konsey'in konuyla ilgili toplantısından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, Fransa'nın sunduğu kınama metninin, Konsey'in pek çok üyesi tarafından desteklendiğini, ancak bazı ülke temsilcilerinin konuyla ilgili başkentleriyle görüşme yapmaları gerektiği için metnin bugün kabul edilemediğini söyledi.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da İran Cumhurbaşkanı'nın sözlerini kınadığını hatırlatan De la Sabliere, metni hafta başında tekrar görüşeceklerini belirterek “Umarım o gün bu metni kabul etmiş oluruz” diye konuştu.
Ahmedinejad'ın “İsrail'in yıkılması için geri sayım başladı” şeklindeki sözlerinin, bir ülkenin Cumhurbaşkanı tarafından kullanılmasının konuyu daha da ciddi hale getirdiğini belirten De la Sabliere, “İran cumhurbaşkanı,2005 yılında İsrail ile ilgili benzer bir açıklama yaptığında Konsey bu açıklamayı kınamıştı, şimdi de prensip olarak kabul edilemeyecek bu sözlerin kınanması gerekir” dedi.

ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Zalmay Halilzad da Fransız büyükelçinin görüşlerine katıldığını, bir ülkenin cumhurbaşkanının, BM üyesi olan başka bir ülkenin yokolmasını istemesinin kabul edilemeyeceğini belirtti.
İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, 3 Haziranda yaptığı konuşmada, “İsrail'in yıkılması için düğmeye basıldığını ve geri sayımın başladığını” söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious